„Голямо предизвикателство пред българското висше образование ще бъде идеята на президента Макрон за създаване на мрежа от европейски университети. Българските университети, които отговорят на изискванията, ще получат сериозно финансиране и ще привличат най-голям брой студенти. Очакваме всеки момент да бъде обявена процедурата за избор“, каза още Сачева. Идеята бе лансирана през миналата година от френския президент Еманюел Макрон и получи топъл прием в Европейското пространство за висше образование, което включва всички 48 държави членки на Болонския процес, а не само 28-те, които са членки на Европейския съюз. Идеята е да се даде нов тласък на висшето образование, да се повиши привлекателността му. Да стане наистина атрактивен център, който не просто носи старата слава на европейското висше образование, а е насочен към актуалните изисквания и тенденции за развитие.
Промяна в постановлението и в нормативната уредба, която се отнася до по-добрата организация на работата на българските лекторати в чужбина, предвижда Министерството на образованието. До 10 ноември на сайта на Министерството тече обществено обсъждане.
„37 са българските лекторати по света за тази учебна година, които обучават на български език чуждестранните студенти“, допълни заместник-министърът. По думите й, най-много български лекторати има в Полша, Италия, Гърция и Германия. В държавите, които не са в ЕС, най-голямата им концентрация е в Украйна, Сърбия и в Русия. Български лекторати има също и в Китай, където предстои да бъде открит още един лекторат, както и в Индия.
Зам.-министър Деница Сачева можете да чуете в звуковите файлове
В изложбата „Електрониката в Благоевградска област“ ще бъдат представени изделия на над 20 фирми, работили и работещи в областта на електрониката, радиотехниката и съобщителната техника от 60-те години на миналия век до днес. Подготвя се каталог с пълните технически параметри на представените образци. Представители на академичния екип на..
Телевизионен екип от Сингапур гостува в Рибново и снима филм за местните традиции. За гостите от далечна Азия разказа в ефира на Радио Благоевград преподавателят Ибрахим Кадриев, който популяризира родния край във фейсбук групата „Рибново-традиции от векове“. „Аз съм нещо като местната медия, която снима всичко случващо се в Рибново. Идеята ми е да..
В община Бобошево са били изненадани от писмото от Агенцията за бежанците при Министерския съвет, в което се предлага в бившето училище в село Сопово след ремонт да се настанят 15 момчета до 18 години от Сирия. Средствата за ремонта да се осигурят от Агенцията. Жителите на общината, която неслучайно наричаме Българския Ерусалим, категорично не..
Високите цени в началото на годината продължават да бъдат икономически проблем, но според икономиста Румен Гълъбинов страната ни върви в правилната посока. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че през последните години наблюдаваме постоянна надпревара между ръста на доходите – заплати и пенсии – и цените. Макар инфлацията да е значително..
Пътищата в община Кюстендил са проходими при зимни условия. Тази сутрин и там отново валя сняг. Основните пътни артерии са обработени и са на асфалт, обработват се и страничните улици в града. Четвъртокласната пътна мрежа се обслужва по договор. Засега, няма сигнали за бедстващи хора, няма и абонати без електрозахранване, няма откъснати от света..
На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..
Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..