„Това е роман, който представя управлението на един от най-забележителните ни владетели – цар Ивайло така, както то е достигнало до нас през вековете: кратко, бурно, изпълнено с много битки“, каза за Радио Благоевград писателят и допълни:
„Историята е моята първа любов. Преподавателите ми казваха, че „историята е леката жена на науките“, тъй като всеки я използва по начин, по който пожелае. Но за написването на книгата съм стъпил на всички исторически извори, които имаме. Изчел съм много литература, качествена историческа литература, като идеологемите съм ги пропускал. Днес представям втората част на романа, която е продължение на първата. Исках да напиша само една книга, но щеше да стане 600 страници, а „тухли“ никой не обича да чете. Затова написах един роман в две части от по 300 страници. Реших да разделя книгите концептуално. Първата част е свързана с това, което Ивайло прави преди да седне на престола. А втората част е свързана с делото му като цар“, каза още Стоян Николов - Торлака. Той описва Иваил цар като непримирим, своеволен и последователен във всяко нещо, което прави. Посланието, което отправя към своите читатели е, че „трябва да бъдем по-дръзки, по-непримирими, по-твърди, отстоявайки своите позиции”.
По думите на коректора на романа д-р София Мицова, която е преподавател в Югозападния университет "Неофит Рилски", романът се чете лесно.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..