След 2021 г. ще бъде забранено производството на десет пластмасови изделия за еднократна употреба като клечки за уши, сламки, бъркалки, пособия за хранене и други,които попадат в природата и водните басейни. Забраната бе гласувана от ЕП, като първа стъпка към по-строгата мярка да се забрани производството на всички пластмасови изделия за еднократна употреба. Държавите-членки на ЕС имат две години, за да въведат новото правило в законодателството си.
„Личното ми мнение, че например една сламка, направена от алтернативен материал като дърво или метал, е по-малко вредна, отколкото една пластмаса, ако се вземе в предвид времето за разграждане в природата на тези материали“-категорична е Цветанка Тодорова, член на Управителния съвета на Асоциация „Полимери“. Според нея, „тази забрана ще има катастрофални последствия за цялата европейска промишленост и ще доведе до загуба на хиляди работни места на Стария континент, включително и в България. Пренасочването на производството към по-безвредни алтернативи, би струвало много средства и би било непосилно за производителите“.
„За всеки продукт има алтернатива за многократна употреба, вече и нови продукти се измислят, например стреч фолиото, сега има вариант направен от памук и восък за покриване на съдове и храна. Това са реално нови бизнес идеи. Аз не мисля, че това притеснение, че ще намалеят работните места няма да е проблем, защото пък се появяват нови работни места за производство на алтернативите, които са за еднократна употреба. Важно е и потребителите да намаляват пластмасата, която употребяват, но е важно и индустрията е отговорна за това, което произвежда и за цялото това замърсяване“-коментира за Радио Благоевград Данита Заричинова от Сдружение „За Земята“.
Жителите на Благоевград също подкрепят забраната за употреба на пластмасови изделия за еднократна употреба, които според тях, могат и трябва да бъдат заменени с по-безвредни алтернативи, като стъклото, например.
Подробностите можете да чуете в интервютата на Биляна Славчева с Богомил Николов, Цветанка Тодорова и Данита Заричинова и в анкетата на Бойка БратковаНа 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..