Припомняме, че от 1 януари тази година, цената на питейната вода в община Струмяни бе увеличена с около 150 % и от 60 ст. за кубик, скочи на близо 1.60 лв. Това е една от причините за недоволството на водоползвателите в село Илинденци, които през почивните дни излязоха на протест, отправяйки и други обвинения към ВиК дружеството в Благоевград, а именно, че е нелегитимно и че не прави никакви инвестиции в селото и общината.
„ВиК дружеството в Благоевград е абсолютно легитимно и е крайно време да се спре с тази спекулация. ВиК Асоциацията съществува от 2016 година и в нея участва и община Струмяни. Досега не е постъпило официално искане за напускане на Асоциацията. В бизнес плана за 2019 г. на ВиК Благоевград, са заложени 42 хиляди лева за инвестиции в община Струмяни, като за първите три месеца на годината такива са направени в размер на 100 000 лева“ - коментира на пресконференция днес инженер Росица Димитрова, управител на ВиК ЕООД-Благоевград.
Тя уточни, че общо дължимите суми за водоподаване в село Илинденци към момента са в размер на 12 хиляди леда. „Ако в законовия срок от 15 дни, длъжниците не ги платят, ще се премине към принудително събиране чрез съда“ - уточни инж. Димитрова.
„Цената на водата е непоносима, защото при 70 % демографски профил на населението над 60-70 години, цената наистина е убийствена. Търсят се всички възможности за намаляване на цената, вече има създадена специална комисия, която ще заседава днес следобед. Утре ще бъде дадено изявление по темата.“ - коментира кметът на община Струмяни Емил Илиев.
Припомняме, че на последното си заседание през април, Общинският съвет в Струмяни даде съгласие да се регистрира ново общинско ВиК предприятие. То ще извършва дейностите по стопанисване, поддържане и експлоатация на ВиК системите и съоръженията, както и предоставяне на ВиК услуги на потребителите и всички други дейности разрешени от закона.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..