Припомняме, че от 1 януари тази година, цената на питейната вода в община Струмяни бе увеличена с около 150 % и от 60 ст. за кубик, скочи на близо 1.60 лв. Това е една от причините за недоволството на водоползвателите в село Илинденци, които през почивните дни излязоха на протест, отправяйки и други обвинения към ВиК дружеството в Благоевград, а именно, че е нелегитимно и че не прави никакви инвестиции в селото и общината.
„ВиК дружеството в Благоевград е абсолютно легитимно и е крайно време да се спре с тази спекулация. ВиК Асоциацията съществува от 2016 година и в нея участва и община Струмяни. Досега не е постъпило официално искане за напускане на Асоциацията. В бизнес плана за 2019 г. на ВиК Благоевград, са заложени 42 хиляди лева за инвестиции в община Струмяни, като за първите три месеца на годината такива са направени в размер на 100 000 лева“ - коментира на пресконференция днес инженер Росица Димитрова, управител на ВиК ЕООД-Благоевград.
Тя уточни, че общо дължимите суми за водоподаване в село Илинденци към момента са в размер на 12 хиляди леда. „Ако в законовия срок от 15 дни, длъжниците не ги платят, ще се премине към принудително събиране чрез съда“ - уточни инж. Димитрова.
„Цената на водата е непоносима, защото при 70 % демографски профил на населението над 60-70 години, цената наистина е убийствена. Търсят се всички възможности за намаляване на цената, вече има създадена специална комисия, която ще заседава днес следобед. Утре ще бъде дадено изявление по темата.“ - коментира кметът на община Струмяни Емил Илиев.
Припомняме, че на последното си заседание през април, Общинският съвет в Струмяни даде съгласие да се регистрира ново общинско ВиК предприятие. То ще извършва дейностите по стопанисване, поддържане и експлоатация на ВиК системите и съоръженията, както и предоставяне на ВиК услуги на потребителите и всички други дейности разрешени от закона.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..