Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чуждестранни доброволци: Толкова е зелено в България и е уникално, че можеш да си откъснеш плод от дръвче на улицата

Благодарение на програмата Еразъм+ групи млади хора от различни страни имат възможност да се срещат, да живеят заедно и да работят по общи проекти за различни периоди от време в европейски градове. Сдружение „Алтерантиви интернешънъл“ посреща всяка година млади доброволци в Благоевград.

В момента имаме 22-ма млади хора, някои живеят тук за два месеца, други за девет месеца“, каза в следобедното предаване "Днес" Криста Механджийска от организацията. Една от основните цели на доброволците в България е промотиране на програмата Еразъм+. Организират и редица безплатни събития за младите хора в областния център.

Всяка сряда от 19 часа в „Мястото“ имаме културни вечери, в които запознаваме посетителите с историята, традициите и кухнята на различни държави в Европа. Опитваме и традиционни ястия. Всеки вторник, от 20.30 часа, провеждаме кино вечери. А всеки четвъртък в 18 часа, пред табелата на Американския университет (кампуса), събираме групи за безплатни уроци по английски, френски, руски и испански език, които се случват под формата на игри и дискусии. По повод 12 август – Деня на младежта, в 18.30 часа в центъра на града ще има различни игри и изненади за малки и големи“, каза още Криста. Доброволците са в процес на организиране и на благотворителен футболен турнир на 3 септември в помощ на Криси – дете от Благоевград, което се нуждае от средства за лечение. „Доброволчеството е кауза“, допълни още тя.

СнимкаС много приятен български език изненадаха слушателите ни две от гостуващите млади дами в студиото – Алисия и Ради от Украйна.

Всички доброволци преминават курс по български език“, уточни Криста Механджийска.

Ради е посещавала България по програма Еразъм по време на следването си в университета.

Бях във Велико Търново. Много ми хареса и природата, и хората. Исках да се върна отново в България, за да мога да разгледам други градове. Вчера с част от доброволците посетихме и Седемте рилски езера – също уникално място.“

Алисия пък е почитател на „Попово езеро“ и на столицата, заради многото младежки събития, които се провеждат там.

Едно от нещата, което е изненадало и продължава да обърква младите хора от другите държави, е как българите поклащаме глава за „да“ и „не“.

Аз не знаех почти нищо за България преди да дойда тук. Избрах страната ви само заради темата на проекта. Но когато пристигнах се почувствах наистина прекрасно. Толкова е зелено и спокойно и това, че можеш да откъснеш свеж плод от дръвчетата в града, е уникално“, сподели в ефира ни Наталия от Испания, която е в България от две седмици. За този кратък период от време тя също си има и своето любимо място – парк „Пирин“.

Джовани от Сицилия се влюбва в България през септември 2018-а година, когато за първи път посещава страната ни за два дни със свой приятел. И тогава решава, че иска да остане тук по-дълго и кандидатства за 9-месечен проект.

Любимото ми място в Благоевград е алеята към парк Бачиново. Уникално е, че си имате гора и река в самия град. В България съм посещавал София, Пловдив, Мелник, Рилския манастир и Велико Търново. Старата ви столица обаче е моя фаворит, отново заради природата и заради уникалната крепост „Царевец“.“

СнимкаДоборолците вече си имат и любима българска храна, сред която са кебапчета, баница, луканка, суджук и печени чушки, а сред най-важните думи, които са научили на български, са поздравите „добър ден“, „добър вечер“, „благодаря“, „моля“, както и „сметката“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20