Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. 

В миналото в селото съществували много оброчища, едно от които на Свети Атанасий. То се намирало в центъра на селото и по-късно именно около него били застроени и къщите. На мястото му бил направен малък параклис с няколко икони в него и една малка камбана, чийто звън се чувал само от околните къщи.

През 1832 година жителите на Елешница започват строежа на храма, изцяло с доброволен труд и дарения. Той завършва 3 години по-късно. След освещаването му през месец август 1901 г. са отлети две камбани, чийто ясен и приятен звън и до днес оглася селото и до най-крайните къщи. 

"Камбаните са отлети от майстори в Разлог, Мехомия по онова време, и до днес сме с тези камбани. Носили са медни, дори златни предмети, да се разтопят за направата на тези две камбани", разказа Ангелина Проева от църковното настоятелство към храма в ефира на Радио Благоевград

През годините черквата е обновявана и ремонтирана. Обявена е за паметник на културата и днес тя е повод за гордост за всички елешничани. Музейна ценност представляват някои от църковните книги, съхранявани в нея и особено Голямото старо евангелие, известно с името Сребърното евангелие, печатано в Москва при царуването на императрица Елисавета Петровна, дъщеря на Петър І, с предназначението да бъде дар за Йерусалимската черква. Съществуват различни митове и легенди как то се е озовало в с.Елешница, но е истинска гордост за местните, че са успяли да го съхранят.

"Това Евангелие е печатано в далечната 1747 година, датата я има на първата страница на Евангелието. Втората страница, ръкописно, е написан един лист, когато Евангелието е тръгнало от Русия като дар от дъщерята на цар Петър І. Тя е поръчала да се направи това Сребърно евангелие, тръгнало е от Русия, но как е попаднало в Елещница и как е съхранено, никой не може да каже. Евангелието е със сребърни подвързии на първата и последната страница, със сребърен обков, където на първата страница е изобразено Възкресението на Исус Христос. От четирите ъгъла, като медальони са направени и четирите евангелисти, а на другата страница пък е Разпятието, пак с медальони в четирите ъгъла, с пророци от Стария завет. Евангелието навремето е изнасяно само на големите празници, изнасяно е само когато се е чел 50 Псалом, тогава само свещеникът го е изнасял на миряните. Сега то се намира в храма, когато идват посетители, всеки може да го разгледа", разказва Ангелина Проева пред Радио Благоевград.

Друга ценност за църквата в Елешница представляват двете икони от 19 век, изобразяващи Успение Богородично и Свети свети Константин и Елена. 

"Те са рисувани от добри художници, защото образите в тях са като живи и представляват голяма ценност от гледна точка на църковната иконопис. Има в църквата и много ценни книги, които са донесени от Атонската света обител, и от някои книги, и до ден днешен, свещениците служат", споделя Ангелина Проева, като допълва, че Елешница е село, отворено широко към християнската вяра и църквата се пълни с миряни всяка неделя за света литургия. 

Освен литургии, в Свети Атанасий през изминалата година са се състояли и рекорден за Елешница брой кръщенета - 16, не липсват и венчавки в храма. В Селото има и параклис, посветен на Света Петка, който също е изграден на мястото на старо оброчище, такъв е случаят и с храма "Свети Николай", намиращ се в началото на селото и параклисът на Свети Илия. Елешница е място с дълбока духовна енергия, а храмовете на вярата в него са съхранени от столетия.

"Имаме и храм, посветен на Света Варвара, по документи се води в землището на с.Баня, но всъщност си е тук, от Елешница се ходи на Света Варвара. Знаете, че през последните години все повече не е легенда, че Света Варвара е родена в Елешница, в Илиопол, нашият стар град, това все повече документи от монаси от Света гора го доказват, че Света Варвара е живяла и е посечена тук, на това място, където е направен параклисът", твърди Проева.

Чуйте целия разговор на Ваня Бахчиванова с Ангелина Проева в прикачения звуков файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46