Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът „Вода“ по програма „Еразъм +“ в ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ Благоевград

Водещ Елизабет Александрова: Проектът „Вода“ е европейски образователен проект по програма „Еразъм+“, Ключова дейност 2 „Училищни партньорства“. В рамките на проекта ученици и учители от ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ Благоевград организираха работни посещения и обновиха маркировката в местността „Раздела“ в Рила планина. Даниела Йовкова е старши учител, преподавател по биология и здравно образование, а Дарина Стоянова е ученичка в 9-ти клас.

Даниела Йовкова: Този проект осигурява възможност за разнообразяване на образователните дейности с ученици. От една страна дава възможност да се закупят средства за осигуряване на дейностите, от друга - възможност да пътуват ученици, освен това дава възможност и за обмяна на опит с колеги от други европейски страни по съответната тема.

Водещ: Темата „Вода“ е вашата тема. Защо я избрахте?

Даниела Йовкова: Защото, ако говорим за живот, тя обединява всичко. Темата за водата е много широка от гледна точка екология, здраве, възможност да се интегрират дейностите по проекта в нормалните образователни дейности. Водата я има и в часовете по биология, и в часовете по химия и физика, да не говорим за литературата. Има я и в обучението по езици. Въобще това е една глобална тема, която освен, че присъства във всички науки и учебни дисциплини, обединява и всички народи, всички страни, всички континенти. Т.е. винаги, от каквато и тема да се тръгне, винаги може да се стигне до водата.

Водещ: Вие какви дейности реализирахте по този проект?

Даниела Йовкова: Проектът е в третата си финална година. През първата година изследвахме основно река Благоевградска Бистрица и разбира се, нашата тръпка – Седемте рилски езера, на които направихме физико-химичен, микро-биологичен и ретроспективен анализ. Проследихме как се изменят показателите на езерата в последните 10 години. Използвахме изследванията на Изпълнителната агенция по околна среда. В рамките на този проект учениците от нашето училище се явиха на два конкурса миналата година. Един национален конкурс по природни науки и екология. Спечелиха призово място и оценка 6.00 за кандидатстване във ВУЗ. След това участвахме с допълнително разработени дейности, като продължение на проекта „Вода“, в един международен конкурс, в който Мартин Гърнев от нашето училище беше класиран на Първо място.

  В рамките на този проект също така работихме по темата за изследване на р. Струма в района на Кресненското дефиле, където във връзка с изграждането на ЛОТ 3-2 на АМ Струма възникват много екологични проблеми и въпроси. И тъй като обикновено НПО-тата и всички институции  говорят за опазване на животните, ние решихме да се обърнем към опазването на растенията, и то на малките растения, на тревистите растения. С дейността на тази работна група участвахме в международното състезание Международен екологичен форум „Сребърна“ и там пак бяхме класирани на Първо място.

  През лятото организирахме ботанически практикум с ученици от нашето училище, в който в партньорство с НП „Рила“, изследвахме растителността около високопланинските езера. Тогава, изследвайки растенията и преминавайки през различни туристически маршрути, преминахме през местността „Раздела“, която се намира между Седемте рилски езера и Урдините езера.  Решихме да обновим маркировката. Това е последната дейност по проекта, в която участваше и Дарка.

Водещ: Дарина Стоянова е ученичка в 9-ти клас. Тя участва  в маркирането на табели в местността Раздела.

Дарина Стоянова: Когато отидохме до тази местност, видяхме една голяма конструкция, която показваше всички посоки. Това е местност, в която се събират много пътеки. Конструкцията е направена преди 30 години и сега ние я възобновихме, защото гледката въобще не беше хубава. Съответно ние първо махнахме ръждата от годините, след това боядисахме и направихме новата маркировка. Когато се качихме втори път до там, залепихме знаците с посоките, за да може всеки в планината да има посока, да не се губи, а и да помогнем за опазването на околната среда. Аз обичам да участвам в различни инициативи, но тази беше специално за мен, тъй като това ме кара да се чувствам горда българка. Успях да помогна с нещо, да направя нещо полезно както за самата природа, така и за нашата страна.

Даниела Йовкова: По принцип от гледна точка вода тази местност е много интересна и с това, че там е вододелът между Черноморието и Беломорието. Седемте рилски езера и Урдините езера са на 40 минути  време като се преминава през това билно понижение „Раздела“. Седемте рилски езера се вливат чрез р. Струма в Бяло море. Урдините езера се вливат чрез р. Искър  и р. Дунав в Черно море. Там, на едно много малко разстояние, се разделя водата на Балканите и отново доказва, че всъщност с този проект и темата вода може да бъде свързано всичко.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02