Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са правата ни при рекламация на стоки?

Игнат Арсенов

„Потребителите имат право на рекламации на всякакъв вид стоки или продукти, независимо, дали са закупени от търговския обект или по интернет, когато има несъответствие с договора за продажба. Законът постановява, че продавачът носи отговорност за самата стока и за несъответствията, затова той трябва да я приведе в съответствие – да я ремонтира или замени с нова т.е. потребителите трябва да търсят самия продавач, а не производителя или друго лице“ – коментира за Радио Благоевград Игнат Арсенов, главен директор „Контрол на пазара“ в Комисията за защита на потребителите.

По думите му, има ситуации, при които правото на рекламация може да ни бъде отказано, когато не сме използвали стоката, съгласно нейното предназначение, както е предвидено в указанията или когато потребителят сам е повредил стоката.

 „Когато се налага да върнем дадена стока, първо трябва да се обърнем към търговеца или продавача, да занесем самата стока в търговския обект, да занесем документ за самата продажба и да предявим рекламация. Тя се вписва в Регистър на рекламациите и се издава документ – протокол на потребителя, с необходимата информация за рекламацията. До един месец търговецът трябва да реагира и да разреши рекламацията. Ако не е доволен от това решаване на рекламацията, потребителят има право да подаде сигнал до Комисията за защита на потребителите и да потърси съдействие. И ако, въпреки всички усилия, не се стигне до доброволно решаване на проблема, може да се стигне до помирително производство и до съд“ – обясни Игнат Арсенов.

Той уточни още, че търговецът има право да ремонтира или да замени стоката с нова, ако това е невъзможно в едномесечен срок, тогава потребителят има право да получи парите си. Това може да се случи и ако дадената стока е ремонтирана три пъти, но пак покаже дефект, тогава тя не се ремонтира четвърти път, потребителят може директно да развали договора за покупката.

„Когато стоката е купена по интернет, тя може да бъде върната в срока, обявен от търговеца, който по Закон е в рамките на 14 дни. След изтичането на този срок, потребителят може да си получи парите. Интернет търговците нямат право да отказват връщане на стоката, ако е нарушена целостта на опаковката, както се случва в някой случаи“ – коментира още Игнат Арсенов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Игнат Арсенов:


  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50