Вече е факт първата самостоятелна изложба на Любен Домозетски, която беше представена на 6 февруари в галерия „Little Bird Place”, едно различно пространство с тематичен профил природа, биологичен свят и екология, разположено в сърцето на столицата.
Авторът показва, едновременно за ценителите на изкуството и за научните среди, основно произведения, които жанрово могат да бъдат определени като научни илюстрации и са резултат от наблюденията и проучванията му в областта на ентомологията (наука за насекомите) и по-специално лепидоптерологията (наука за пеперудите), орнитологията и ботаниката. Сред творбите има и такива, които със съдържанието си и с някои технически особености ( като например използването на грундирана дъска за основа, характерна за иконописта) прекрачват границата на научната илюстрация.
Както художникът отбелязва, специфичната техника на произведенията (темпера), значението на детайлите в изображението и аналитичното отношение към изобразените обекти са силно повлияни от две зависими една от друга, но и същевременно разнопосочни художествени традиции. От едната страна е иконописната традиция на средновековното византийско изкуство, към която отвежда техническата реализация и желанието за представяне на идеята за нещо. От другата страна стои ренесансовият интерес към живата природа и желанието за нейното правдоподобно пресъздаване.Избраното име “Заекът на Дюрер падна“, несъмнено оригинално и запомнящо се, е част от заглавието на едно от произведенията, което жанрово също може да бъде отнесено към научната илюстрация. То изобразява конкретен вид птица, но съдържа в себе си различни идейно-пластични „нишки“, водещи към известния „Заек” на Албрехт Дюрер. Интересът се засилва и от обстоятелството, че изложбата на Любен Домозетски в „Little Bird Place” тръгна към своята публика буквално на другия ден след закриването на ретроспективната изложба на Дюрер във Виена, представяща 200 творби на един от най-известните изобщо на всички времена художници, в това число и неговия акварел „Малък полски заек”, бижуто на музея „Албертина”.
Изложбата продължава до 15 март 2020 г.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска с Любен Домозетски:
Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци, защото по този начин застрашавате здравето и сигурността не само на вашето дете, но и на всички останали участници в движението. Този призив отправи в ефира на Радио Благоевград Злата Ризова, обществен посредник в община Благоевград. Повод за разговора бе зачестилите инциденти с електрически..
Те мечтаха. Работиха. Бориха се. И макар, че не спечелиха награда в конкурс за екопроект, спечелиха нещо по-голямо – човек, който повярва в тяхната идея и ще я направи реалност. А идеята е наистина много атрактивна – набиране на средства за закупуване на машини за смачкване на пластмасови бутилки и кенчета, които да бъдат поставени в различни..
На 11 май отбелязахме Деня на библиотекаря, една интересна професия, със своя история, минало, настояще и бъдеще. Затова, не само по празнични поводи, трябва да почитаме хората, които са избрали тази професия. Оказва се, че днешните библиотекари спокойно можем да наречем съвременни будители, които влагат не само знания, но и сърце във своята..
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..