Истанбулски съд оправда известната турска писателка Аслъ Ердоган по обвинение за членство във въоръжена терористична организация.
Живеещата от 2017 г. в изгнание във Франкфурт авторка беше под заплахата да получи до 9 години затвор за свои публикации в прокюрдския вестник „Йозгур Гюндем” (”Свободен дневен ред”), престанал да съществува след неуспешния опит за преврат през 2016 г. срещу турския президент Реджеп Ердоган. Тогава бяха арестувани над 100 хиляди души, сред които много журналисти. Закрити бяха над 550 институции, също и над 150 медии. Аслъ Ердоган беше задържана в досъдебно следствие в продължение на четири месеца и половина, но по-късно освободена, не без натиск отвън. Но въпреки широкия международен отзвук, делото не бе прекратено.
Предвид набързо повдигнатите допълнителни обвинения само две седмици преди произнасянето на окончателната присъда, Ердоган разпространи отворено писмо с призив международната общественост да се обяви против застрашената свобода на мнението и словото в Турция и конкретно срещу насроченото за 14 февруари дело:
„ПРИЗОВАВАМ ви да надигнете глас срещу тази мощна атака срещу свободата на мнението и словото, но не само...“ – написа тя. – „С упоритото си желание да продължи с наказанията срещу мен, Турция поведе мащабна война срещу човешките права, литературата и най-вече срещу СЪВЕСТТА”. Солидарно отношение прояви и българският ПЕН-Център с декларация, подписана от 30 писатели и културни дейци, между които: Здравка Евтимова, Аксиния Михайлова, Георги Господинов, Бойко Ламбовски, Милена Фучеджиева, Калин Донков, Вера Ганчева, Алек Попов, Валентина Радинска, Светлозар Игов, Силвия Чолева, Калин Терзийски, Амелия Личева и др.
„Да се сложи край на преследването на тази талантлива, известна с хуманизма, мощта и проникновението на творбите си писателка”, настояват българските творци.
Аслъ Ердоган е сред най-известните турски писателки и е превеждана на десетки езици. През 1997 г. разказът ѝ „Дървени птици“ е отличен сред 830 творби с наградата на радио „Дойче веле“. Тя е първият турски писател, поканен от Съюза на арменските писатели на международната им конференция през 2001 година. През 2005 г. в родината си е обявена за един от десетте най-влиятелни турски интелектуалци на десетилетието, а френското литературно списание „Lire” я определя сред 50-е писатели на бъдещето. Немалко от произведенията ѝ са преведени и на български – романите „Чудният мандарин“, „Градът в алена пелерина“ и др.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска, направен в предаването за изкуство и култура „Арт сезони” на Радио Благоевград, с писателката Здравка Евтимова, председател на българския „ПЕН-Център”:
(на снимката: Аслъ Ердоган)
Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци, защото по този начин застрашавате здравето и сигурността не само на вашето дете, но и на всички останали участници в движението. Този призив отправи в ефира на Радио Благоевград Злата Ризова, обществен посредник в община Благоевград. Повод за разговора бе зачестилите инциденти с електрически..
Те мечтаха. Работиха. Бориха се. И макар, че не спечелиха награда в конкурс за екопроект, спечелиха нещо по-голямо – човек, който повярва в тяхната идея и ще я направи реалност. А идеята е наистина много атрактивна – набиране на средства за закупуване на машини за смачкване на пластмасови бутилки и кенчета, които да бъдат поставени в различни..
На 11 май отбелязахме Деня на библиотекаря, една интересна професия, със своя история, минало, настояще и бъдеще. Затова, не само по празнични поводи, трябва да почитаме хората, които са избрали тази професия. Оказва се, че днешните библиотекари спокойно можем да наречем съвременни будители, които влагат не само знания, но и сърце във своята..
Национална мрежа за децата стартира кампанията „Героите не удрят, героите обичат“, която има за цел да повиши осведомеността по въпроса и да насърчи родителите да бъдат истински герои за децата си. Инициативата не само подчертава важността на възпитанието без насилие, но и призовава към промяна в обществените нагласи относно методите на дисциплина..
С богата програма село Полето празнува своята 70-годишнина. По традиция празникът на селото е на 11 май – ден за почит към Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. Празникът на село Полето се организира от Кметство – с. Полето, НЧ „Никола Вапцаров“ 1964 – село Полето, със съдействието на Община Симитли. Селото е основано през 1955..
Църквата „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда е построена през 1910 година, а размерите ѝ са 20х25х12 метра, обясни Данаил Голомехов, който от десет години е свещеник в храма. Цялата църква е изработена изцяло от гранит, по нея няма много дървена конструкция. През 1912 година храмът е напълно завършен. В църквата винаги има служба и света..
„Молитва за мама“ е новата песен на благоевградската певица Ивана Дякова. „Тази песен е много специална за мен. Това е моята изповед, моят начин да кажа благодаря на най-важния човек в живота ми - мама. Песента е посветена на всички майки“, обясни Ивана Дякова в предаването „Неделя у дома“. Текстът е дело на поетесата Катя Кирянова. По..