След близо две години и редица благотворителни инициативи в Петрич ще бъде изграден бюст -паметник на Апостола. Идеята подеха момчетата от фен клуб „Левски“ в южния град и бе подкрепена от хиляди хора.
„Фирма, която пожела да запази анонимност, е доста голям дарител. Отделно имахме съмишленици от Петрич и от цяла България. Имахме дарения от Козлодуй, Мездра, от Враца, дори и от Чикаго. Един доста ярък пример е един мъж- Евтим Илиев, който на онлайн търг закупи монета с лика на Гунди, юбилейна, за над 1000 лв.“, каза Стоян Тилков от „Blue boys”-Петрич.
25 000 лв е необходимата сума за изграждането на бюст-паметника на Левски. Скулпторът е приел идеята присърце, казва още Стоян:
„Новаков е скулпторът. Той ни увери, че няма да има подобен бюст-паметник на Левски правен в България. Ще бъде уникален по рода си и чакаме съвсем скоро да ни бъде предоставена визуализация как ще излежда“.
Амбицията на организаторите е паметникът да бъде открит на 18 юли, когато е и рожденният ден на Васил Левски.
„Ще бъде позициониран в една малка градинка, която се намира точно до сградата на общината. Като имаме уверение от Общинската администрация, че те ще дооблагородят градинката, за да може да придобие един перфектен вид“, допълни Стоян Тилков.
Това не е първата благотворителна инициатива на петричаните от фен клуб „Левски“. Няма да бъде и последната, споделят още те.
Чуйте интервюто със Стоян Тилков =.>
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..