Картината към момента в Банско от първо лице – репортаж на колегата Кети Тренчева,кореспондент на БНР:
Само, който е в Банско, може да осъзнае какво значи това. Как се събуждаш и нищо не е същото. Съседите ги няма на двора. Къщите са замлъкнали. Децата не играят, или поне не ги виждаш. Улиците са пусти. А само до преди дни бяха пълни с туристи. Хотелите са тъмни и заключени. Хилядите неонови реклами изглеждат не на място. Малкото хора, които отминаваш, са с маски, също като теб. Магазините и аптеките са единствените места, на които можеш да чуеш някакъв разговор. За проблеми с доставките, с тревогата от отказа на продавачите да дойдат на работа.
Изпитанието е голямо. Страхът е скрит дълбоко. Нужно е голямо самообладание, когато непредвидими проблеми се изливат като порой от небето. Както беше вчера. Слава Богу повечето бяха решени и дано не се повтарят. Както се казва, ние сме първия урок в учебника по карантина.
Местните жители имаме предимството, че колкото и да е трудно, сме у дома. Други обаче – не са .
В курорта още има туристи, които настояват да се приберат. Три автобуса вчера заминаха към Великобритания. Други 200 гости се оказаха на улицата. Не са ясни причините, поради които са напуснали хотелите. Нито е ясно кога ще могат да заминат. Туристическият бранш в града трябваше да им намери подслон. За сега успя. Доброволци подготвяха пакети с храна.
Сценарият за българите, които бяха дошли да работят тук и до вчера бяха на работа, нямат нито подслон, нито работа. Повечето изгонени от квартирите си, други закъснели да напуснат града, когато все още беше възможно да излязат. От вчера не е . И те са заклещени на изхода на Банско. Не смеят да напуснат колите си. Спят в тях. Измръзнали, объркани и унизени.
Нека да кажа, че това са хората, които все още са в България и спасяват туристическата индустрия с хроничния проблем недостиг на кадри. Познайте къде ще са утре тези хора. Когато оцелеят.
И нещо свежо за финал. Един от знаците, че Банско се връща към нормалния си ритъм е фактът, че графикът за изхвърляне на боклука беше спазен.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..