Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчелари от Югозапада инициират дарителска кампания „Мед за имунитет“

 „Дарителската кампания „Мед за имунитет“ е насочена за подпомагане на възрастните хора в нужда, които не могат да си позволят бурканче мед в сегашния драматичен момент. А, знаем, че медът и пчелните продукти са много полезни и наистина увеличават имунитета и защитните сили на организма, особено през този сезон“ – съобщи за Радио Благоевград пчеларят Георги Дюлгеров от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград.

Георги Дюлгеров

 Той уточни, че идеята за благотворителната инициатива е заимствана от македонския пчелар Гоце Дочински, който е организирал подобна кампания в района на град Берово, Северна Македония. Там са били събрани около 65 буркана мед и са раздадени на възрастни хора, които не могат да си купят мед и пчелни продукти в тези кризисни времена.

„Вече сме говорили с Дружество „Южна пчела“ – Петрич и с Общинска пчеларска организация – Перник, всеки събира в своя град мед от пчелари. Призоваваме всички пчелари, които, дори не са членове на пчеларски сдружения, да даряват мед, може малък буркан, може голям, може клеева тинктура или други пчелни продукти, който каквото може да дари“ – уточни Георги Дюлгеров.

Той съобщи още, че в момента се правят разговори с куриерските фирми, ако може да не се начисляват такси на хората, които пращат, чрез тях мед за тази дарителска кампания.

„Много важен е въпросът за разпределянето на меда и пчелните продукти за нуждаещите се хора. В процес на преговори сме с Червения кръст, с Православния център в Благоевград и със Социалния патронаж, защото не знаем, коя от тези организации има най-точна информация за броя на нуждаещите се хора. В Петрич вече са събрали около 45 буркана мед, тук в Благоевград също има интерес. Обаждат ни се хора то цялата страна, защото сме качили информация за дарителската кампания на страницата ни във Фейсбук- „Пчела 2018“ – Благоевград“ – коментира още Георги Дюлгеров.

Той уточни, че пчеларите, които искат да стигнат до пчелините, извън областните центрове, трябва да притежават документ за регистриран пчелин, който е достатъчен за преминаване пред КПП-тата.

На въпрос, защо продължава изчезването на пчелите от пчелините, пчеларят отговори, че най-вероятно това се дължи на заболяването вароатоза, което е основната причина за синдрома „празен кошер“. Много тежко е положението в Петрич и Сандански, където има голяма смъртност на пчелите тази зима.

Георги Дюлгеров припомни, че медът не е лекарство, той е храна, която може да ни помогне да се предпазим превантивно от грипа и вирусите. Но, трябва да се консумира ежедневно и да не се слага в топла напитка над 38 градуса, защото губи полезните си качества. Много полезна е и клеевата тинктура, която може да се консумира всеки ден, по 20 капки в чаша вода.

„Много полезна през тази сезон е и една напитка, която се приготвя по следния начин - в един килограм мед, се слага сокът на един килограм лимони и се прибавят 200 грама пчелен прашец. Всичко това се смесва и се консумира по една кафена чашка на ден, като естествен имуностимулатор“   допълни Георги Дюлгеров.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Дюлгеров:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50