За здравия дух в здравото тяло; или как да изпълним със съдържание тази максима в днешните социални условия – по тази тема разговаряхме с проф. Кирил Костов. И попяхме малко в радиоефира.
Роден и израснал в Благоевград, той e сред водещите имена в областта на педагогиката. Автор е на няколко книги и десетки научни публикации в специализирани издания в страната и чужбина. Бил е член и на Научната комисия по педагогика към Висшата атестационна комисия при Министерския съвет. И дългогодишен преподавател по физическо възпитание и спорт в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Извън успешната си научна кариера Кирил Костов е и един от най-обичаните фолклорни изпълнители у нас. В момента продължава подготовката за своя 70-ти юбилей, чието отбелязване малко бе поотложено във времето.
Предизвикателствата, пред които сме изправени в момента като цивилизация, ни учат да погледнем навътре в себе си, казва проф. Костов. Светът се обедини около обща кауза. Тази мисия в предишен период се оказваше невъзможна, твърди обичаният изпълнител. И допълва, че ползите от неочаквания световен режим , в който заедно вървим, няма да са малко. Според него, различният прочит на настоящето, ще ни даде основа да развиваме успешно следващия житейски етап. А той неминуемо ще настъпи – рано или късно.
Тази година е юбилейна за проф. Кирил Костов. Преосмислянето на отминали събития обаче, не би трябвало да са акт само в такива моменти. Човек се учи през целия си живот да надгражда. А този неизменен процес изисква и лек поглед назад, разкрива своята житейска философия проф. Костов. Която немиминуемо и разбираемо е изпълнена и с музика.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..