Безспорен факт е, че един от най-засегнатите стопански отрасли у нас и по света заради пандемията от COVID-19, е туризмът. Той е напълно блокиран. И в момента е абсолютно невъзможно да се правят дори и леки прогнози за бъдещото му възстановяване. А основната причина за това е, че секторът е напълно зависим от човешкия фактор. И като продукт, и като потребител. Това мнение изрази в следобедния блок на Радио Благоевград Зорка Тумбакиева, секретар на браншовия съюз в Банско. Планинският център в последните години попадна на световната туристическа карта не само като зимна дестинация, но и като територия, развиваща целогодишно този вид икономическа дейност.
Преминал през няколкоседмичната карантинна блокада, днес градът се опитва да продължи в новите обстоятелства, казва г-жа Тумбакиева.
Трудно се говори в бъдеще време не само за сектор „туризъм“, но и за всички други отрасли в икономиката. Дори и държавата да предприеме някакви действия, то основните тежести си остават за всеки един отделен елемент в бизнеса. Някои ще оцелеят, други – не, е становището на Зорка Тумбакиева. Ако туристите не тръгнат към обектите и природните забележителности, няма как да се очаква оборот. Тези процеси, през които като световно общество преминаваме, едва ли ще доведат до някакво по-сериозно обединение на местна почва в отделните браншови съюзи, смята г-жа Тумбакиева. Защото в по-голямата си част ние, българите, преди всичко мислим от първо лице, единствено число. Но, все пак, пандемията ще ни промени по отношение на приоритетите, казва още тя. И обобщава, че въпреки всичко, Банско винаги ще притежава целия природен потенциал за да има туризъм.
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..