Разпространението на вируса COVID-19, създава благоприятни условия за увеличаване на нелоялните търговски практики, особено свързани с предпазване и лечение на заболяването. Изкушени от възможности за бързи печалби, някои търговци рекламират и продават на потребителите продукти като защитни маски, дезинфектанти, хранителни добавки или хапчета, със съмнително качество или полезност– предупреждават от Асоциация „Активни потребители.
„Когато хората са поставени в необичайна ситуация, в случая комбинирана с осезаем страх, пазарът веднага се опитва да предостави това, което потребителите искат, а то е сигурност и защита. Естествено, на първо място трябва да посочим защитните средства, предпазните маски, дезинфектантите, също така и всякакъв вид лекарствени продукти или хранителни добавки, които водят до подкрепата на организма или защитата на имунитета“ – коментира за Радио Благоевград Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“.
Той обърна специално внимание на увеличаващите се напоследък реклами на хранителни добавки, които „укрепват имунитета“, „ засилват организма“ или имат други подобни „чудодейни“ качества.
„През последните дни гледах реклама на пробиотик, който укрепва имунитета, същия пробиотик, преди един месец не твърдеше подобно нещо. Виждаме, че рекламата се опитва да превърне желаното в действително. Затова, ние потребителите, трябва да развием едни здравословен скептицизъм и да не приемаме първосигнално всяко едно твърдение за вярно“ - уточни Богомил Николов.
Той припомни, че има голяма разлика между статута на лекарствата и на хранителните добавки.
Експертът коментира и някой често използване търговски трикове, които могат да ни подскажат, че дадената оферта може би е в някаква степен подвеждаща. Например, по отношение на цената, или че продуктът е чудодеен, или пък, че е наличен само днес и други подобни.
„Затова, не трябва да приемаме като чисто монета тези „бомбастични“ реклами. Златното правило винаги е било – ако нещо звучи прекалено добре, за да е вярно, най-вероятно не е. Това е водещият принципи срещу нелоялните практики“ – уточни още Богомил Николов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Богомил Николов:
На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..
Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..