Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови чешми и табели „По стъпките на Самуиловите войни“

 Оказва се, че във време на пандемия, все пак се случват добри и позитивни дела. Доброволци от петричкото село Ключ освежиха маркировката, поставиха нови табели и изведоха две чешми по трасето на популярния туристически маршрут „По пътя на Самуиловите войни“.

„Идеята беше да освежим пътеката „По стъпките на Самуиловите войни“. Направихме го със седем доброволци от селото, като спазихме всички предпазни мерки – бяхме с маски, ръкавици и на дистанция един от  друг“ – съобщи за Радио Благоевград Денка Кимова, един от  доброволците.

Тя обясни, че заради избуялата трева и храсти, е било наложително почистването на туристическия маршрут, който е много посещаван през топлите месеци на годината, а такива предстоят.

„От Природен парк „Беласица“ ни бяха предоставили табели, които призовават за опазване на околната среда, а от „Млад планинар“ – Петрич ни предоставиха насочващи стрелки, на които пише: „По пътя на Самуиловите войни“. Поставихме всички стрелки и табели. Имаше малки чучурчета, от които ние изведохме чешми, на които също поставихме табели. Назовахме чешмите във връзка с този маршрут, като едната нарекохме „Чешма Гергевче“, защото се намира точно под местността „Гергевче“, а другата е по самия маршрут, която нарекохме „Самуилова чешма“ – уточни Денка Кимова.

Според нея, така маршрутът ще бъде по-приятен и достъпен за всички желаещи за тръгнат по стъпките на Самуиловите войни. В момента няма почти никакъв туристически поток по пътеката, което е много добре и означава, че хората са отговорни. Само по двама - трима от местните си позволяват да се разхождат.

„Все още не знаем, дали тази година ще се проведе Седмият Национален туристически поход „По стъпките на Самуиловите войни“. Всичко зависи от това, колко дълго ще продължи пандемията, но имаме готовност да проведем тази инициатива, дори и в по-късна дата от обичайната, която е първата събота на месец октомври. Миналата година посрещнахме с хляб и сол участниците в Похода след приключването му в центъра на село Ключ, където имаше много хубава програма, получи се чудесен празник“ – коментира още Денка Кимова, която пожела на всички по-бързо да премине пандемията, за да продължат всички тези хубави мероприятия.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Денка Кимова: 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21