Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За лятната ваканция след двумесечен престой вкъщи

Отпадането на извънредното положение (поне засега) накара някои от нас да започнат планиране на лятната ваканция. На други пък им се струва, че все още е неуместно да правим такива ходове, предвид сложната пандемична обстановка в света. Държавните структури обещават да използват непопулярни мерки за привличането на туристи в различни обекти и курортни центрове, както и подкрепа за туристическия бранш. А съседни балкански държави стартираха рекламните си кампании предвид очакваното начало на летния сезон.

Доколко сме склонни да отидем някъде на почивка; и съществува ли разбираем страх от неизвестното в тази посока?!

„Накрая всичко ще бъде наред. Ако не е наред, значи не е дошъл краят“ – тези мисли на великия Джон Ленън спокойно могат да определят днешния неясен период, през който преминаваме. Въпреки всичко обаче, след като посрещнахме т.нар.свобода на 13 май, при отмяната на извънредното положение, вече започваме да мислим и за нейното уплътняване. А традиционно през май планираме лятната си почивка. Доколко обаче е разумно да мислим в тази посока ни казва фрау Лазарофф. Тя е от Германия, но от два месеца, заедно с българския си съпруг, е „на котва“ в Благоевград. Според нея трябва да заложим на „всичко българско и родно“. И да демонстрираме регионален патриотизъм.

Иван пък 20 години е бродил през руските степи. Работил е какво ли не, преди в края на миналата година да се прибере у дома. И има конкретно тълкувание на максимата „лятна почивка“. Той е категоричен, че когато човек има пари в джоба и е психически спокоен, всеки ден е разтоварващ.

Младите българи също са с различно и нестандартно мнение относно възможностите да се почива у нас или в чужбина. И за двойните стандарти също. Необяснимо е за двама от тях, защо чужденците могат да идват да почиват у нас, а ние да влизаме в двуседмична карантина при завръщането си от ваканция в странство.

Дали в къщи за гости или в големи хотелски комплекси – това пък е основният въпрос, който провокира онези от нас, които имат смелост да се смесят с различна тълпа. Основното изискване е свързано с хигиената и сигурността при пребиваване в базите.

Иначе като цяло настроението за ваканция не ни е напуснало, въпреки принудителния двумесечен престой вкъщи. Защото, както е казал мъдрият Джон Ленън: „Накрая всичко ще бъде наред. Ако не е така, значи не е дошъл краят."

Чуйте в звуковия файл репортажа на Бойка Браткова:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46