Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За лятната ваканция след двумесечен престой вкъщи

Отпадането на извънредното положение (поне засега) накара някои от нас да започнат планиране на лятната ваканция. На други пък им се струва, че все още е неуместно да правим такива ходове, предвид сложната пандемична обстановка в света. Държавните структури обещават да използват непопулярни мерки за привличането на туристи в различни обекти и курортни центрове, както и подкрепа за туристическия бранш. А съседни балкански държави стартираха рекламните си кампании предвид очакваното начало на летния сезон.

Доколко сме склонни да отидем някъде на почивка; и съществува ли разбираем страх от неизвестното в тази посока?!

„Накрая всичко ще бъде наред. Ако не е наред, значи не е дошъл краят“ – тези мисли на великия Джон Ленън спокойно могат да определят днешния неясен период, през който преминаваме. Въпреки всичко обаче, след като посрещнахме т.нар.свобода на 13 май, при отмяната на извънредното положение, вече започваме да мислим и за нейното уплътняване. А традиционно през май планираме лятната си почивка. Доколко обаче е разумно да мислим в тази посока ни казва фрау Лазарофф. Тя е от Германия, но от два месеца, заедно с българския си съпруг, е „на котва“ в Благоевград. Според нея трябва да заложим на „всичко българско и родно“. И да демонстрираме регионален патриотизъм.

Иван пък 20 години е бродил през руските степи. Работил е какво ли не, преди в края на миналата година да се прибере у дома. И има конкретно тълкувание на максимата „лятна почивка“. Той е категоричен, че когато човек има пари в джоба и е психически спокоен, всеки ден е разтоварващ.

Младите българи също са с различно и нестандартно мнение относно възможностите да се почива у нас или в чужбина. И за двойните стандарти също. Необяснимо е за двама от тях, защо чужденците могат да идват да почиват у нас, а ние да влизаме в двуседмична карантина при завръщането си от ваканция в странство.

Дали в къщи за гости или в големи хотелски комплекси – това пък е основният въпрос, който провокира онези от нас, които имат смелост да се смесят с различна тълпа. Основното изискване е свързано с хигиената и сигурността при пребиваване в базите.

Иначе като цяло настроението за ваканция не ни е напуснало, въпреки принудителния двумесечен престой вкъщи. Защото, както е казал мъдрият Джон Ленън: „Накрая всичко ще бъде наред. Ако не е така, значи не е дошъл краят."

Чуйте в звуковия файл репортажа на Бойка Браткова:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50