Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В благоевградско засега няма отровени пчели

„Засега, в благоевградско няма регистрирани случаи на масово отравяне на пчелите с пестициди, използвани в земеделието“ – съобщи за Радио Благоевград Георги Дюлгеров от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград. По думите му, миналата година е имало един подобен случай около село Логодаж, но засега, няма подаден сигнал за такъв проблем.

Информацията звучи успокоително на фона на бедствието, което се случва с пчелите в Северозападна България. През последната седмица, там е регистриран масов мор по пчелните семейства. Хиляди пчелари са останали без поминък, а кошерите без пчели, заради използваните препарати за растителна защита.

 „Това се получава, защото в България има неконтролируем внос на пестициди и инсектициди. Предполагам, че се внасят от трети държави, заради по-евтината цена и се пръска неконтролируемо. Там по селата, контролът е по-скоро хипотетичен, отколкото реален“ – уточни Георги Дюлгеров.

Той коментира и мерките, които предлагат пчеларите за решаването на този проблем, сред които са – да се пръска само в тъмната част на денонощието или пък да се отнемат субсидиите на земеделските стопани, които използват неразрешени препарати за растителна защита.

„В определени села, като има един арендатор със стотици, хиляди декари земя, той си е държава в държавата, на него никой нищо не може да му каже. Пчеларят е сам, ако не е прикрепен към пчеларско дружество, няма кой да го защити, а знаем, че Обединен пчеларски съюз нямаме от дълги години и така, пчеларят остава абсолютно сам срещу един едър арендатор, който разполага с връзки, с пари и така нататък, абсолютно безсмислена битка“ – категоричен е пчеларят.

Той уточни, че в момента има редица пчеларски съюзи в България, но няма един обединен, консолидиран, силен пчеларски съюз, който да защитава интересите на пчеларите.

"По отношение не синдрома „празен кошер“, все още има епизодични случаи, но това си е проблем на пчеларя. Когато се подцени и не се лекува дадено заболяване, се появява този проблем“ – уточни Георги Дюлгеров.

Той прогнозира добра пчеларска година, ако се запазят добри и климатичните условия. В момента пчелата пашува по акациевите насаждания, които за съжаление намаляват през последните години, защото се използват за отопление. Преди акацията, пчелари са се похвалили, че е имало добра паша и от овощните видове.

Георги Дюлгеров, коментира още, че извънредното положение не се е отразило негативно върху повечето пчелари, които са регистрирали кошерите си, защото са имали достъп до тях.

„Пчелите са от стотина милиона години на Земята, надявам се, че един китайски вирус, няма да ги събори и ще ги има и след нас“ – пожела в Световния ден на пчелата, Георги Дюлгеров.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Дюлгеров:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Държавата не заплаща навреме работата по проектите

Доста работа в община Гърмен бе свършена през миналата година. Бяха подготвени много проекти, отнасящи се до решаване на проблеми във всички населени места в общината. Те се отнасят и до състоянието на инфраструктурата. Нещо, което бе подценявано през последните години – това сподели в интервю за Радио Благоевград кметът на община Гърмен Феим..

публикувано на 13.01.25 в 09:21

Иван и Георги от „Благо ни е“: Момчетата, които представят красивата страна на Благоевград

Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...

публикувано на 12.01.25 в 14:15

Марти, която мечтае да усмихва хората чрез добротата си!

Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара  разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..

публикувано на 11.01.25 в 11:41

Да уловиш момента или каква е тайната на добрата фотография?

Снимка на  фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той  е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..

публикувано на 10.01.25 в 14:37

Национална кръгла маса търси решения за честни избори в България

На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..

публикувано на 10.01.25 в 11:21
Доц.д-р Иванка Сакарева

Изкуственият интелект няма да унищожи професията на преводача

Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..

публикувано на 10.01.25 в 11:17

ЮЗУ със статут на научноизследователско висше училище

Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград  е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета  си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..

публикувано на 09.01.25 в 13:53