Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчеларите прогнозират тежка година

Пчелари от Югозапада прогнозират тежка земеделска година, с много ниски добиви, на места, дори „нулеви“. Причина за това са честите превалявания от дъжд, ниските температури, липсата на достатъчно паша, отравянията на пчелите с пестициди и някой сериозни заболявания по пчелните семейства.

„Пчелите в момента гладуват. Собствениците, които са изкарали малко мед май месец, всичко вече е изядено, магазините дрънкат на кухо и на сухо“ – коментира за Радио Благоевград Георги Дюлгеров от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград.

От проведеното допитване до колегите му от Югозападна България, става ясно, че проблемът е сериозен. Малко по-добър шанс за добиви имат пчеларите от по-високите места на  кюстендилско и пернишко, където има земеделски култури, а и все още липата не е цъфнала,  но има и друг вид паша.

„В момента температурите са все още ниски, почти всеки ден вали дъжд, който отмива прашеца, а пчелата е дете на Слънцето“ – уточнява Георги Дюлгеров.

Според него, това тежко положение се наблюдава и в други райони на страната, но в Северна България например, има също доста технически култури, които тепърва ще могат да дават паша, като слънчоглед, лавандула, кориандър.

„Тук нямаме такива култури, единствено двама човека се похвалиха от Рилското корито, че са изкарали малко мед. Болшинството казват, че е много тежка година. Надяваме се, на закрилата на Летния свети Прокопий, чийто празник ще отбележим на 8 юли и на билките, които сега очакваме като мащерка и други, да дадат малко паша, но нещата за благоевградско преминават, вече не очакваме нещата да се оправят дори и през летните месеци“ – коментира още пчеларят.

За съжаление, зачестяват и случаите на заболявания по пчелите, като един от най-сериозните вредители, така наречения кошерен бръмбар, е най-страшният. Засега, не са установени случаи на този вредител в България, но вече има много заразени пчелни кошери в Италия и дори в съседна Албания.

„Това нещо, дойде ли тук в България, пчеларството ще бъде поставено на карта“ – категоричен е Георги Дюлгеров.

Той постави няколко важни въпроса, на които браншовите организации трябва да потърсят отговор, като например – ще има ли подпомагане на сектора, заради лошата стопанска година и защо субсидиите, които получават пчеларите по „де минимис“, са толкова по-малки от тези, които получават пчеларите в съседните държави като Македония, Гърция и Румъния, където подпомагането е от 10 до 25 евро на пчелно семейство, а у нас, едва 5 - 7 лева.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Дюлгеров:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05