Пчелари от Югозапада прогнозират тежка земеделска година, с много ниски добиви, на места, дори „нулеви“. Причина за това са честите превалявания от дъжд, ниските температури, липсата на достатъчно паша, отравянията на пчелите с пестициди и някой сериозни заболявания по пчелните семейства.
„Пчелите в момента гладуват. Собствениците, които са изкарали малко мед май месец, всичко вече е изядено, магазините дрънкат на кухо и на сухо“ – коментира за Радио Благоевград Георги Дюлгеров от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград.
От проведеното допитване до колегите му от Югозападна България, става ясно, че проблемът е сериозен. Малко по-добър шанс за добиви имат пчеларите от по-високите места на кюстендилско и пернишко, където има земеделски култури, а и все още липата не е цъфнала, но има и друг вид паша.
„В момента температурите са все още ниски, почти всеки ден вали дъжд, който отмива прашеца, а пчелата е дете на Слънцето“ – уточнява Георги Дюлгеров.
Според него, това тежко положение се наблюдава и в други райони на страната, но в Северна България например, има също доста технически култури, които тепърва ще могат да дават паша, като слънчоглед, лавандула, кориандър.
„Тук нямаме такива култури, единствено двама човека се похвалиха от Рилското корито, че са изкарали малко мед. Болшинството казват, че е много тежка година. Надяваме се, на закрилата на Летния свети Прокопий, чийто празник ще отбележим на 8 юли и на билките, които сега очакваме като мащерка и други, да дадат малко паша, но нещата за благоевградско преминават, вече не очакваме нещата да се оправят дори и през летните месеци“ – коментира още пчеларят.
За съжаление, зачестяват и случаите на заболявания по пчелите, като един от най-сериозните вредители, така наречения кошерен бръмбар, е най-страшният. Засега, не са установени случаи на този вредител в България, но вече има много заразени пчелни кошери в Италия и дори в съседна Албания.
„Това нещо, дойде ли тук в България, пчеларството ще бъде поставено на карта“ – категоричен е Георги Дюлгеров.
Той постави няколко важни въпроса, на които браншовите организации трябва да потърсят отговор, като например – ще има ли подпомагане на сектора, заради лошата стопанска година и защо субсидиите, които получават пчеларите по „де минимис“, са толкова по-малки от тези, които получават пчеларите в съседните държави като Македония, Гърция и Румъния, където подпомагането е от 10 до 25 евро на пчелно семейство, а у нас, едва 5 - 7 лева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Дюлгеров:
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..