Стефан Николов Стамболов е роден в Търново, участник е в революционното освободително движение, апостол на І революционен окръг в Априлското въстание през 1876 г. След Освобождението е адвокат в Търново и член на Либералната партия.
Народен представител през 1883 – 1884 г. Председател на Народното събрание през 1885 – 1886 г. Участва като доброволец в Сръбско-българската война, а след абдикацията на княз Александър І Батенберг на 27.08.1886 г. е определен за регент, заедно с Петко Каравелов и Сава Муткуров.
Стефан Стамболов проявява твърдост при смазване на опитите за военен преврат и свиква Велико народно събрание, което на 27.06.1887 г. избира Фердинанд Сакскобурготски за княз на България. На 20 август същата година Стефан Стамболов, като водач на Народнолибералната партия, е назначен за министър-председател.
При неговото упраление българската държава преодолява вътрешните размирици от 1886 – 1887, развива индустрията си и пътната мрежа, и открива първия си университет (Висшето училище в София). Външната политика е насочена към сближение с Англия и Австро-Унгария срещу Русия, и с Османската империя срещу Сърбия и Гърция, в резултат на което се засилва българското влияние в Македония, намираща се под османска власт. Постига засилване на позициите на Българската екзархия в Македония и Тракия, и успява да издейства султански берати за български владици в Охрид, Скопие, Велес и Неврокоп.
По времето на Стамболов се развива огромно транспортно строителство на ж.п. линии, шосета и пристанища. Поставя се градивно начало в много области на държавния, обществен и културен живот.
Вътрешната политика е белязана от репресии над опозицията, политически процеси и ограничаване на свободното слово. Действията на правителството водят до укрепване на престола на Фердинанд в страната, но конфликтът с Русия остава неразрешен. Това – и недоволството на армията и образуваната през 1893 „Съединена легална опозиция“ от авторитарния стил на управление на Стамболов – позволяват на княза да се възползва от поредната му оставка и да замени кабинета на Народнолибералната партия с правителство начело с Константин Стоилов през пролетта 1894 година.
Една година по-късно – на 03.07.1895 г. (по "стар стил") – Стефан Стамболов е съсечен от наемни убийци насред София и след три дни умира от раните си.
Чуйте разговора с д-р Кирил Алексиев, посветен на Стефан Стамболов и неговото управление:
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..