Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Потреблението се свива в условията на коронавируса

Кризата, която предизвика пандемията от COVID-19 е различна от досегашните. Тя се случи едновременно за всички. Случиха се промени в доверието към едни и към други. Промени се и начинът ни на пазаруване – това са основните изводи от проучване на потреблението по време на криза, направено през април, сред 174 души. То бе представеното неотдавна на форума „Отговорни производители“, в който участва и д-р Стоилко Апостолов председател на Фондация „Биоселена“.

Според него, все още е трудно да се направят категорични изводи за потребителското поведение в условията на  кризата, породена от коронавируса, но със сигурност може да се каже, че хората пазаруват по-малко и си правят по-добре сметката.

„Това, което ние наблюдаваме на фермерските пазари, които организираме е, че възстановяването не се случва така бързо, както на повечето хора им се иска. Ние вече имаме два пъти в седмицата фермерски пазари в столицата и това, което виждаме е, че все по-малко хора пазаруват, потребителите си правят по-добре сметката, което е добре, защото всеки би трябвало да е по-внимателен във времена на криза, тъй като не знаем какво ни очаква. Това е тенденция, която наблюдаваме навсякъде, не само при нас“ – коментира за Радио Благоевград д-р Стоилко Апостолов.

Той е категоричен, че свитото потребление в условията на кризата се дължи на толкова на страха на хората от вируса, а от това, което предстои като икономически последствия. Хората са предпазливи и пазаруват предпазливо.

„Хората са объркани и ги е страх, но това е неоснователно. Мит е, че цените на фермерските пазари са по-високи, но това не е така. Напротив, скоро си правих експеримент да сравнявам цените в магазините и на фермерския пазар, мога да кажа, че с 20 % е по-евтино, в сравнение с еднакво качество. Затова призовавам всички, които се чудят, първо – да пазаруват от наистина проверени пазари, хора, които са проверени, регистрирани и спазват правилата. Второ  да не се притесняват и за хигиената, а още по-малко и за цените, те са наистина по-изгодни на фермерските пазари“ – уточни д-р Апостолов.

Според него, се очертава тежка година, особено за малките производители, на фона на новините за не добра реколта от пшеница, домати и пчелен мед, поне такива са данните към момента. Тоест, заради по-малкото производство, се очертават по-малко продажби, което прави нещата много трудни.

„Много важно е обаче, ние да бъдем отговорни потребители и да избираме повече българските продукти, за да подкрепяме родните производители“ – категоричен е експертът.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стоилко Апостолов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53