Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„За“ или „против“ маските в училище

Ден преди началото на новата учебна година, носенето на маски в училищата се оказа един от най-сериозните проблеми, които тревожат родителите. По този повод, в различни градове на страната, бяха организирани протести под надслов “Не на маските и изолаторите в училище!”

Пред Регионалното управление на образованието в Благоевград също се събраха притеснени от новата Наредба родители.

„В Германия от вчера маските в училищата вече са отменени, защото има три случая на припаднали деца. Едното с лош изход, за съжаление„– с този неприятен пример започна протестът в Благоевград, на който, освен родители и ученици, присъстваха и представители на Регионалното управление на образованието. Недоволството премина под формата на диалог между Люси Манова, един от организаторите на протеста и Ивайло Златанов, началник на Регионалното управление на образованието - Благоевград, според когото „не трябва така крайно и драстично да се приема ситуацията, защото има правила, които трябва да се спазват за здравето на децата и техните близки“.

„Особено малките класове, как си представят, че тези деца няма да си разменят маски, няма тези маски да се търкалят по земята, няма да си разменят химикали? Значи, тази маска, според мен, е абсолютно излишна. Първо, научно доказано е, че маските не предпазват, а и при самия допир едно до друго, децата могат да се заразят. Например, моето дете е астматик, как да му сложа маска“ – попита Люси Манова.

Ивайло Златанов обясни, че маските са задължителни при определени условия – в общите помещения в училищата, когато децата контактуват интензивно в междучасията.

„В клас и в час не е препоръчително и задължително носенето на маски. Ние сме го оповестили и на учители, и на родители. Това са насоки, които имат препоръчителен характер. Всяко едно училище има право само да определя условията за носене на маски. На територията на областта има 122 училища, това означава, че има 122 ситуации“ – коментира още началникът на Регионалното управление на образованието в Благоевград.

Той обеща, че до седмица ще бъде направено допитване до всички родители на територията на областта за това дали одобряват или не носенето на маски в училище. Подобна онлайн анкета вече е организирана в социалната мрежа от недоволните родители, според която повечето анкетирани са отговорили, че не одобряват носенето на маски.

Ивайло Златанов съобщи още, че в почти всички училища на територията на област Благоевград са осигурени необходимите изисквания по отношение дезинфекцията и хигиената в учебните помещения, осигурена е почти навсякъде и топла вода. В момента има само две училища, в които няма топла вода, но се прави всичко възможно този проблем да бъде решен до 15 септември.

По отношение на „изолаторите“, така наречените помещения, в които ще се изолират деца с грипоподобни симптоми, Златанов обясни, че има обособени такива стаи, в почти всички училища.

„При показване на симптоми, логично е да има съответни реакции и действия – родител, съгласие, тестване, действие до излизане на резултатите от теста, и намеса на спешна медицинска помощ, ако е необходимо“ – обясни още Ивайло Златанов.

Между 2700 и 2800 ще бъдат първокласниците тази година в област Благоевград. Според част от родителите и учениците, с които разговаряхме, маските са абсолютно излишни, защото затрудняват дишането и комуникацията, а и няма гаранция, че те винаги ще бъдат чисти и ще могат да се сменят своевременно. Според Люси Манова, това ще бъде много стресиращо за децата. Така смята и второкласничка от Благоевград, която е категорична, че няма да се чувства добре с маска в училище, защото тя ще й пречи. Според други родители, все пак е необходимо децата да носят някакви предпазни средства в училище, но да не са задушаващи.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00