Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Алек Топов: Не отлагайте прегледите при очния лекар, закъснението понякога е фатално!

Световен ден на зрението

Д-р Алек Топов

Световният ден на зрението  – най-важният ден  в календара за здравето на очите тази година е 8 октомври 2020г. Той се отбелязва в цял свят ежегодно втория четвъртък на месец октомври, ето защо променя датата си, но каузата е винаги да се съхрани зрението.

Кога за последен път направихме профилактичен преглед на очите си и научихме ли се  да се грижим за очното си здраве?

„И преди да настъпи кризата с COVID-19, много от пациентите изпускаха правилното време, в което трябва да отидат на преглед. Да не говорим в този момент, в който пациентите отлагат до последно, за да посетят очния лекар. Кога трябва да се правят профилактичните прегледи? При децата – задължително до 1 година трябва да бъде направен първият профилактичен преглед. Когато детето проговори – на 4-годишна възраст също е добре да се провери зрението му. В училищна възраст проблемите със зрението започват най-често между 7 и 12-годишна възраст. При възрастните пациенти профилактиката трябва да се извършва след 40-та година задължително веднъж годишно. Трябва да се следи основно зрение, очни дъна и очно налягане. Ако има проблем с тях,  тогава се прави по-задълбочен преглед“ – това заяви в интервю за Радио Благоевград-БНР д-р Алек Топов, началник на Отделението по офталмология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда – София.

Специалистът коментира и значението на навременното лечение и ранната диагностика на социално значимите заболявания на очите  -  катаракта, макулна дегенерация, диабетна ретинопатия, глаукома, които влошават качеството на живот. „Тези заболявания влошават като цяло животът, както на пациента, така и на хората около него. При катарактата пациентът дори и малко да е закъснял, в България този вид хирургия е на световно ниво, все пак можем да се справим. Но аз  препоръчвам на пациентите дори някои да им е казал, че имат „перде“, както го наричат, да направят консултация със специалист. Останалите заболявания, диабетна ретинопатия, макулна дегенерация и особено глаукомата, трябва да се „хванат“ в началния стадии. Става ми изключително неприятно, когато някой пациент дойде в терминална фаза, когато ние няма какво да направим. Той ни гледа като спасител, но ние реално в много от случаите  не можем да помогнем“.

Макулната дегенерация се наблюдава изключително често при пациенти над 70-годишна възраст – в над 30% от пациентите има определена форма на макулна дегенерация и е много добре лекар да установи каква е тя и да се предприеме навременно лечение.

Каква трябва да бъде грижата за очното здраве във време на пандемия от covid-19? „Към този момент никой не може да каже с каква честота вирусът преминава през дихателните пътища и съответно през лигавицата на пациента. Това, че в момента сме в ситуация, която не е нормална за човечеството, аз не бих казал, че има нещо по-различно от това как да се грижим за очите си. Има ли проблем – трябва да се отиде на лекар, а не да се отлага. Пациентите се страхуват да не се разболеят, те могат да се разболеят от всякакво инфекциозно заболяване, но много по-страшно е да ходят не навреме на доктор“.

По думите на д-р Топов всички най-модерни терапии по света, свързани със зрението, се прилагат в България. В страната ни има над 50 частни и държавни очни клиники, в които се извършва всякакъв вид хирургия.

В звуковия файл можете да чуете разговора на Лалка Радкова с д-р Алек Топов:

     




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Екатерина Янчева

И най-малките, и техните педагози, имат интерес към екообразованието

Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се  повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда.  "Всяка учебна година имаме теми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:13
Боряна Шалявска

Боряна Шалявска: Посоката в работата ни е младите хора да останат в Благоевград

Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..

публикувано на 23.04.25 в 09:54
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18