Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Алек Топов: Не отлагайте прегледите при очния лекар, закъснението понякога е фатално!

Световен ден на зрението

Д-р Алек Топов

Световният ден на зрението  – най-важният ден  в календара за здравето на очите тази година е 8 октомври 2020г. Той се отбелязва в цял свят ежегодно втория четвъртък на месец октомври, ето защо променя датата си, но каузата е винаги да се съхрани зрението.

Кога за последен път направихме профилактичен преглед на очите си и научихме ли се  да се грижим за очното си здраве?

„И преди да настъпи кризата с COVID-19, много от пациентите изпускаха правилното време, в което трябва да отидат на преглед. Да не говорим в този момент, в който пациентите отлагат до последно, за да посетят очния лекар. Кога трябва да се правят профилактичните прегледи? При децата – задължително до 1 година трябва да бъде направен първият профилактичен преглед. Когато детето проговори – на 4-годишна възраст също е добре да се провери зрението му. В училищна възраст проблемите със зрението започват най-често между 7 и 12-годишна възраст. При възрастните пациенти профилактиката трябва да се извършва след 40-та година задължително веднъж годишно. Трябва да се следи основно зрение, очни дъна и очно налягане. Ако има проблем с тях,  тогава се прави по-задълбочен преглед“ – това заяви в интервю за Радио Благоевград-БНР д-р Алек Топов, началник на Отделението по офталмология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда – София.

Специалистът коментира и значението на навременното лечение и ранната диагностика на социално значимите заболявания на очите  -  катаракта, макулна дегенерация, диабетна ретинопатия, глаукома, които влошават качеството на живот. „Тези заболявания влошават като цяло животът, както на пациента, така и на хората около него. При катарактата пациентът дори и малко да е закъснял, в България този вид хирургия е на световно ниво, все пак можем да се справим. Но аз  препоръчвам на пациентите дори някои да им е казал, че имат „перде“, както го наричат, да направят консултация със специалист. Останалите заболявания, диабетна ретинопатия, макулна дегенерация и особено глаукомата, трябва да се „хванат“ в началния стадии. Става ми изключително неприятно, когато някой пациент дойде в терминална фаза, когато ние няма какво да направим. Той ни гледа като спасител, но ние реално в много от случаите  не можем да помогнем“.

Макулната дегенерация се наблюдава изключително често при пациенти над 70-годишна възраст – в над 30% от пациентите има определена форма на макулна дегенерация и е много добре лекар да установи каква е тя и да се предприеме навременно лечение.

Каква трябва да бъде грижата за очното здраве във време на пандемия от covid-19? „Към този момент никой не може да каже с каква честота вирусът преминава през дихателните пътища и съответно през лигавицата на пациента. Това, че в момента сме в ситуация, която не е нормална за човечеството, аз не бих казал, че има нещо по-различно от това как да се грижим за очите си. Има ли проблем – трябва да се отиде на лекар, а не да се отлага. Пациентите се страхуват да не се разболеят, те могат да се разболеят от всякакво инфекциозно заболяване, но много по-страшно е да ходят не навреме на доктор“.

По думите на д-р Топов всички най-модерни терапии по света, свързани със зрението, се прилагат в България. В страната ни има над 50 частни и държавни очни клиники, в които се извършва всякакъв вид хирургия.

В звуковия файл можете да чуете разговора на Лалка Радкова с д-р Алек Топов:

     




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44