Световната пандемична обстановка продължава да ни учи, че трябва да живеем нормално, въпреки сериозните предизвикателства. Факт е, че рестриктивните мерки влияят съществено и върху психичното ни здраве. За да го запазим балансирано експертите препоръчват четенето на книги. Както и взаимодействието със среда, която носи специфичното усещане за досег с изкуствата. Библиотеките са от местата, които предполагат изпълнението на тази важна, за психичното ни здраве, задача. Доколко обаче, можем да бъдем сигурни за своята здравна безопасност, когато ги посещаваме – отговорите потърсихме чрез репортерската ни проверка в няколко квартални библиотеки в Благоевград.
В каква обстановка работят библиотекарите; и има ли отлив на читатели, предвид пандемичните обстоятелства – за да потърсим отговор на тези въпроси посетихме три квартални библиотеки, част от системата на Народно читалище „Никола Вапцаров“ в Благоевград. Най-напред се озоваваме в културното поделение, позиционирано в т.нар. широк център, в близост до поликлиниката. Базата е едно от най-старите читалищни звена. В изцяло модернизирана обстановка ни посреща Мариета. Тя ни уверява, че изцяло са в синхрон със санитарните препоръки, които не пречат посещаемостта в библиотеката дори да се увеличи.
Според председателя на читалищното настоятелство, Васил Новоселски, за да се поддържа и възпитава духът както на подрастващите, така и на по-големите, е необходима и адекватна околна среда. Особено когато става въпрос за опазване на книжовното богатство, съчетано в днешните времена и със сериозен санитарен контрол.
В този библиотечен център ни уверяват, че са спокойни за здравето на посетителите.
Какво обаче е състоянието на звеното в един от по-отдалечените райони, кв. Еленово. Там ни посреща Веси. А модернизирането на базата се набива веднага на очи. Според нея и в период на икономическа стагнация може да се постигне положителен ефект и реновиране без много средства.
Веселина е категорична, че младите хора, въпреки обвиненията че не четат, напротив – обичат литературата, и то на хартиен носител.
Факт е, че библиотеката като институция вече променя визията си. И е напълно резонно предвид времето на новите технологии и различната социална среда. От благоевградското читалище обаче са категорични, че не трябва да се забравя и първоначалната база, върху която започва надстройката. Усилията им са насочени и към модернизиране на районната библиотека в старинния квартал Вароша, но запазвайки автентичния й дух.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Бойка Браткова:Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..
Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..
Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...
Днес отбелязваме Томина неделя. Всяка година празникът се пада на различна дата, отбелязва се в неделята след Великден. Като всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, поличби и забрани. Вярва се, че ако тежко болен у дома изяде боядисано яйце, осветено в църквата, той скоро ще се излекува от болестта си и няма да боледува..
Над 700 участници очакват в санданското село Струма за фестивала „Фолклор с приятели“. В подготовка е поредното, трето издание на пролетния музикален фестивал. Община Сандански, Кметство - с. Струма и НЧ “Никола Вапцаров 2005” очакват почитателите и пазителите на българското народно творчество да си дадат тази цветна фолклорна среща...
Окръжен съд-Кюстендил започна работа по пореден образователен проект, насочен към децата и подрастващите. Сега съдебната палата си партнира с немската с нестопанска цел „Харта 22“ и вече проведе първата си среща с ученици . Темата на проекта е „Свободата да знаеш“ и поставя акцент върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните..
"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..