Да спечелиш музикален конкурс в условията на пандемична стагнация – това е резултатът от непрекъснатия репетиционен процес, провеждан в Детската музикална школа към благоевградското читалище „Никола Вапцаров“. Преди няколко дни четирима негови възпитаници се завърнаха с престижни отличия от авторитетния Международен конкурс за пианисти Vivapiano, който се проведе в София.
Симеона Кротева бе удостоена както с Първа награда, така и със Специалната награда на името на изтъкнатата българска пианистка и клавирен педагог, Донка Дикова-Куртева.
Първа награда спечели и Елия Георгиева. А с втори награди бяха удостоени Надежда Ангелова и Карина Валеова.
Младите таланти са възпитаници на музикалните педагози в Детската музикална школа, Иванка Коляшева и Лилия Михайлова.
Срещаме се с двама представители от този шампионски тим.
Да се зареждаш с позитивизъм и да не губиш усвоената музикална техника, въпреки предизвикателните обстоятелства – това е формулата за поддържането на шампионски бодър дух, разказва за преживяванията си Симеона Кротева. Тя е в разгара на тийнейджърската си възраст, десетокласничка. Но, в периода на голямата рестрикция през пролетта, е изпитала както себе си, така и затвърдените през годините познания за един от най-сложните музикални инструменти – пианото.
С позитивна нагласа е и нейният преподавател, клавирният педагог Иванка Коляшева. Когато се влага мисъл и чувство, независимо от обстоятелства, ще се получи изкуство, казва тя.
Симеона също подкрепя философията на своята преподавателка. И е убедена, че независимо от предизвикателствата на непознатото, ние трябва да бъдем позитивни. Да не позволяваме духът да бъде победен, споделя своята нагласа младият благоевградски талант, със шампионска нагласа за следващи сценични предизвикателства.
А хъсът за справяне с тях се възпитава от най-ранна възраст. И изкуството е една от формите в тази посока, пък е категорична г-жа Коляшева.
Репортаж на Бойка Браткова можете да чуете в звуковия файл - >
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..