Да спечелиш музикален конкурс в условията на пандемична стагнация – това е резултатът от непрекъснатия репетиционен процес, провеждан в Детската музикална школа към благоевградското читалище „Никола Вапцаров“. Преди няколко дни четирима негови възпитаници се завърнаха с престижни отличия от авторитетния Международен конкурс за пианисти Vivapiano, който се проведе в София.
Симеона Кротева бе удостоена както с Първа награда, така и със Специалната награда на името на изтъкнатата българска пианистка и клавирен педагог, Донка Дикова-Куртева.
Първа награда спечели и Елия Георгиева. А с втори награди бяха удостоени Надежда Ангелова и Карина Валеова.
Младите таланти са възпитаници на музикалните педагози в Детската музикална школа, Иванка Коляшева и Лилия Михайлова.
Срещаме се с двама представители от този шампионски тим.
Да се зареждаш с позитивизъм и да не губиш усвоената музикална техника, въпреки предизвикателните обстоятелства – това е формулата за поддържането на шампионски бодър дух, разказва за преживяванията си Симеона Кротева. Тя е в разгара на тийнейджърската си възраст, десетокласничка. Но, в периода на голямата рестрикция през пролетта, е изпитала както себе си, така и затвърдените през годините познания за един от най-сложните музикални инструменти – пианото.
С позитивна нагласа е и нейният преподавател, клавирният педагог Иванка Коляшева. Когато се влага мисъл и чувство, независимо от обстоятелства, ще се получи изкуство, казва тя.
Симеона също подкрепя философията на своята преподавателка. И е убедена, че независимо от предизвикателствата на непознатото, ние трябва да бъдем позитивни. Да не позволяваме духът да бъде победен, споделя своята нагласа младият благоевградски талант, със шампионска нагласа за следващи сценични предизвикателства.
А хъсът за справяне с тях се възпитава от най-ранна възраст. И изкуството е една от формите в тази посока, пък е категорична г-жа Коляшева.
Репортаж на Бойка Браткова можете да чуете в звуковия файл - >
Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..
Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..
Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...
Днес отбелязваме Томина неделя. Всяка година празникът се пада на различна дата, отбелязва се в неделята след Великден. Като всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, поличби и забрани. Вярва се, че ако тежко болен у дома изяде боядисано яйце, осветено в църквата, той скоро ще се излекува от болестта си и няма да боледува..
Над 700 участници очакват в санданското село Струма за фестивала „Фолклор с приятели“. В подготовка е поредното, трето издание на пролетния музикален фестивал. Община Сандански, Кметство - с. Струма и НЧ “Никола Вапцаров 2005” очакват почитателите и пазителите на българското народно творчество да си дадат тази цветна фолклорна среща...
Окръжен съд-Кюстендил започна работа по пореден образователен проект, насочен към децата и подрастващите. Сега съдебната палата си партнира с немската с нестопанска цел „Харта 22“ и вече проведе първата си среща с ученици . Темата на проекта е „Свободата да знаеш“ и поставя акцент върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните..
"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..