"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие, което постави управлението в изключително трудна ситуация още в началото.” Това заяви в предаването „Събития и личности“ по Радио Благоевград изпълнителният директор на „Галъп интернешънъл болкан“ Петко Петков.
Според Петков, последните три месеца ясно са очертали процес на разместване в партийната система.
„За мен това е период, в който едни партии се стабилизират, а други – ерозират. Видимо се разпадат формации без ясно изградена идентичност и структура“, посочи още той. Излизането на АПС от управлението според него е допълнително доказателство за динамиката в коалиционните отношения и за уязвимостта на партиите, лишени от облик.
„Донякъде се изясни обликът на управляващото мнозинство. Имаме три формации – ГЕРБ-СДС, Има такъв народ и БСП – които официално сключиха коалиционно споразумение. От друга страна, виждаме и опозиционни сили, като ДПС Ново начало и ПП-ДБ, които на практика също подкрепят правителството по ключови политики“, коментира Петков и подчерта, че в тази конфигурация реалната твърда опозиция се свива до едва няколко по-малки партии, част от които също са пред възможен разпад.
Той е категоричен, че на този етап хипотезата за сваляне на правителството чрез вот на недоверие изглежда слабо вероятна: „Последните два вота показаха, че твърдата опозиция разполага с около 70 гласа – недостатъчно за реална промяна на властта.“
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..