Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България – НАТ-2010, навърши 10 години от своето основаване. Равносметката е трудно да бъде направена, защото през цялото това време е свършена много работа, като усилия и обем, благодарение на която, днес Сектор „Тютюн“ продължава да съществува.
„Защото, в далечната 2010 – 2011г., много хора и институции бяха зачеркнали Сектора или бяха предначертали неговото приключване, неговата гибел. Но, през всичките тези години, ние успяхме да докажем, че има бъдеще и за този Сектор. До 2013 г., като финансов инструмент, получавахме Преходна национална помощ за тютюна, в новия Програмен период 2014-2020, 10 години вече става, получаваме такава помощ, и всяка година, аз съм човека, канен всяка година в Министерски съвет, да ми се връчи чека за поредния транш, за поредната година, от Преходна национална помощ за тютюна. И това е на фона на един обречен Сектор преди 10 години“ – коментира за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на НАТ-2010, президент на UNITAB - EUROPE и вицепрезидент на ELTI.
Той уточни, че вече има осигурени още две преходни години за подпомагане на тютюнопроизводителите до 2023, а има вероятност, тази помощ да бъде удължена до 2027 г.
„Това е един много голям период от 17 години, в който Секторът е достатъчно подкрепян, обгрижван и много добре представляван пред институциите и на национално, и на европейско, и на световно ниво“ – сподели още Филев.
Според него, друго голямо постижение на Националната асоциация на тютюнопроизводителите е комуникацията с търговските оператори, които изкупуват българския тютюн. Благодарение на водените разговори, през последните 10 години, договорената цена за тютюна, е увеличена двойно.
„Ако, тютюнът от сортова група „Басми“ се е търгувал до 2010 г. на цени около 4 - 5 лева, сега говорим за цени около 10 лева за килограм, качествен тютюн“– уточни още Председателят на НАТ-2010.
На въпрос, зададен от слушатели на Радио Благоевград, тютюнопроизводители от гоцеделчевско: дали е възможно да се регистрират като тютюнопроизводители със задна дата, за да могат да получават Преходна национална помощ за тютюн за новите референти години, например за 2018, каквото е предложението на България, с настояване срокът за получаване на помощта да бъде удължен до 2027г., Цветан Филев отговори, че според него, това е по-скоро невъзможно.
„Аз питам – защо не са се регистрирали досега, при положение, че в много разговори с Вас, сме коментирали тази тема и сме ги информирали, че се удължава срокът всяка година – веднъж, до края на месец април и още веднъж, до края на месец май. Тоест, те са имали по три месеца на разположение в 2016, 2017 и в 2018 г. да го направят, и няма причина и аргумент, според мен, да не го направят, освен, ако не искат да го направят нарочно. Според мен, причината е, че ние в България имаме една много лоша черта – много искаме нещо да се случи, но много ни е страх, нещо да не стане“ – коментира още Цветан Филев.
Той обеща, Националната асоциация на тютюнопроизводителите да направи постъпки до земеделското министерство с питане, дали това може да се случи. Очакванията са, че засега отговорът ще бъде отрицателен, защото трябва да се променят програмата, софтуерът и самият бюджет на Схемата за подпомагане.
„През тези 10 години сме създали ясни правила – има Регистър на тютюнопроизводителите, Регистър на търговците, което не се е случило с „вълшебната пръчица“ или като сме погалили лампата на Аладин. То се е случило с много работа, за да създадем тези правила, да ги има, и ние да работим цивилизовано и сигурно“ – уточни още председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението, най-вероятно ще се наложи и през следващата година разходите в план-сметката да..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..