Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повечето жители на Благоевград не постят редовно

От вчера започнаха Рождественските пости, които продължават 40 дни, затова се наричат Малка четиридесетница. Традицията повелява до Коледа да не се консумират храни от животински произход – месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал. На Никулден се разрешават риба и вино. Изключение от строгия пост се прави за децата, бременните жени, болните и възрастните хора, на които са разрешени мляко и млечни продукти.

Според духовниците,по време на поста трябва да се освободим от всичко излишно, от всичко, което ни натоварва, което е прекомерно в нашия живот и по някакъв начин е в тежест и на тялото, и на душата. А, в днешно време се оказва, че има много какво да изчистваме и от тялото и от душата – вируси, страхове, грехове.

Дали, заради по-необичайното време в което живеем, налагащо ни физическа и социална дистанция, дори и духовниците, не са  толкова словоохотливи, както сме свикнали да бъдат. Рано тази сутрин, потърсихме  повече информация за смисъла на постите от един от духовниците в черквата „Свето Въведение Богородично“ в Благоевград. Той не пожела за говори с обяснението, че си има ред и свещеникът не може да дава интервюта. Досега, не сме имали подобен проблеми с комуникацията с благоевградските свещеници, напротив, винаги са били отзивчиви и с радост са били полезни и на нас и на миряните.

Затова, припомняме част от изреченото от отец Светослав в предишен наш разговор по темата за постите, които според него, „не са самоцел, а средство към нещо много по-голямо“:

„И това по-голямо нещо, се нарича покаяние. Покаянието, в този смисъл на нещата, е един многопластов и много продължителен процес, в който всъщност, ние разбираме не само грешките, усещаме нашата немощ, съобразно Божието могъщество. Чрез този процес на покаяние, ние стигаме и до мисълта за изповед и за причастие през поста. По-важен е духовният аспект на поста“ - обясни свещеник Светослав Кючуков от черквата „Свето Въведение Богородично“ в Благоевград.

Повечето жители на Благоевград, които срещнахме пред храма споделиха, че не постят – някой от тях, защото не желаят, а други, защото си постят целогодишно.

„Аз съм пенсионер с нещастна пенсия, затова целогодишно си постя, но се грижа и за животните, които хряна всеки ден по два пъти. Отделям средства от пенсията, за да им купувам храна, аз се лишавам, за да има и за тях. Грижа се за тези котенца в двора на черквата, защото и те трябва да оцеляват. Имам и домашни животни, имам отношение към всяка живинка. Човек, като пости целогодишно се и се пречиства целогодишно. Пожелавам си да живеем в един по-справедлив свят, защото страшно много хора са в затруднено положение и мизерстват“ – коментира жителка на Благоевград.

Друга дама сподели, че пости понякога в края или в началото на постите, по един или два дни в годината.

„Аз постя, но нередовно, понякога изкарвам и целия пост, но не ходя да се пречиствам, защото не се чувствам готова за това“ – призна жителка на областния център.

Попитахме и по-младите хора, които посетиха храма рано сутринта, за да запалят свещ за здраве, те споделиха, че не постят и не биха го направили.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF подава ръка на домакинствата в енергийна бедност

Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..

публикувано на 04.11.24 в 13:32

Един млад човек, посветил се на доброволчеството

Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех.  Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..

публикувано на 04.11.24 в 13:19

Евгения Ташева: Липсва качествена информация за отпадъците

Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..

публикувано на 04.11.24 в 09:28

Георги Златинов: Да се обединим за опазване на природата!

На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..

публикувано на 03.11.24 в 10:00

Студенти от ЮЗУ с последни щрихи за Националния фестивал на изкуствата

Броени дни остават до началото на  XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..

публикувано на 01.11.24 в 15:14

Младите патриоти в Деня на народния будител

Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и  темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..

публикувано на 01.11.24 в 14:11

Подкрепа за деца, жертви на насилие

Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“  на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен  към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..

публикувано на 01.11.24 в 12:50