Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива икономика. В контекста на тези предизвикателства, WWF България започва работа по проекта BioJust, който цели да подкрепи най-уязвимите домакинства в преминаването им към устойчиво потребление на енергия.
Какво означава това?
„Това означава прилагане на принципите за справедлив преход. Последиците от прехода вече са наставни и е много важно и да се осигурят по-големи и координирани инвестиции и мерки в справедлив преход. Това може да стане чрез два подхода – териториалният, който вече съществува чрез Фонда за справедлив преход, но и националният и секторният подход, които се осъществяват през политиката за националните планове за енергетика и климат и стратегиите за дългосрочно развитие на енергетиката“, коментира за Радио Благоевград Теодора Пенева, старши експерт „Климат и енергия” във WWF България.
Това, върху което се набляга в доклада е, че е необходимо да се направят анализи на социално-икономическите въздействия от политиките, които се предлагат. Да се преразгледа регламентът за управление на ЕС, както и да се актуализират националните планове за енергетика и климат.
„Защото, когато единият инструмент има забавяне или недостатъчна обхватност на мерките, е необходимо да се задействат и други инструменти. За съжаление, в политиките за климата и социалните политики, има една ситуация, в която тези две политики си говорят на различен език. Те не се чуват, това е един диалог между глухи. Социалната политика смята, че политиката за климата няма нищо общо с нея и обратното. Точно на това наблягаме ние, че те трябва да се координират и да имат допълваща роля“, сподели още експертът от WWF България.
В доклада се разглежда ролята на европейския стълб на социалните права – като данъчно облагане, данъчни облекчения, подобрена социална защита и борба с енергийната бедност, подкрепа за професионално обучение, за работни места, транспорт и мобилност. Всичко това е залегнало в проекта BioJust на WWF България, който вече се реализира в няколко български общини.
„Проектът е много интересен и той всъщност попълва един административен дефицит, защото държавата в момента не знае как да работи с уязвими групи в посока подобряване на енергийната ефективност, на сградите. Пускат се едни програми за всички домакинства, които нямат никакви социални критерии. Ние изработваме инструмент, който да покаже на общините, че това не е толкова трудно. Дори в момента, правим пилотни проекти в две общини в Северозападна България. Там работим заедно с общините, използваме списъците за целево подпомагане за отопление и с около 80 домакинства, по около 40 от всяка община, ние сме направили подробни интервюта, в които заснемаме целевите характеристики с един не много дълъг въпросник“, допълни Теодора Пенева.
Тя обясни, че на тази база се начертават около 7-8 мерки, като подмяна на покрив и дограма например, и така се прави оценка на инвестиционния разход. Има мерки, които варират от хиляда до 20 хиляди лева на домакинство, според ситуацията. По този начин се правят анализи, как тези мерки ще помогнат да се излезе от енергийната бедност.
„Така, се надяваме да дадем възможност на общините да са по-спокойни, да работят с уязвимите групи. Всичко това ще бъде разписано в наръчник и се надяваме да работим и с други общини, включително и от Югозапада“, коментира още експертът от WWF България.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Теодора Пенева:
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..
Комисията по външни работи на Европейския парламент прие през седмицата доклада за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС, без нито една от предложените български поправки. Окончателното гласуване в пленарната зала е насрочено за юли. Темата бе сред акцентите в обзорното предаване “Събития и личности”. Според Виктор Стоянов,..
Оставката на Кирил Петков като съпредседател на „Продължаваме промяната“ е симптоматична за по-дълбока политическа ерозия, която засяга не само партията, но и цялостната идея за гражданска алтернатива на установения властови модел. Това коментира в ефира на Радио Благоевград Калоян Методиев, политолог и член на „Непокорна България“. Анализът му..
Служителите на звено Инспекторат към Община Благоевград започнаха да извършват проверки на документите и условията за отглеждане на домашните кучета. Кампанията стартира пред дни и ще бъде целогодишна, а не периодична. Целта е да се намали популацията на бездомните животни, които най-често са резултат от действията на недобросъвестни стопани на..
Гласуването на проектодоклада за напредъка на РС Македония във Външната комисия на Европейския парламент показа един сериозен проблем – влиянието на една държава, която все още не е член на ЕС, върху решенията, които се взимат, с така наречения скрит лобизъм. Това е нещо, което е недопустимо, особено когато противоречи на националните интереси на..