Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

COVID-19 промени цената на хляба

Средно, с около 10 ст., се е повишила цената на хляба през последните няколко седмици. Това потвърждават потребители, производители и търговци.

Кои са причините?

Според Марияна Кукушева, председател Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в България, една от причините е повишеното търсене. Според нея, като цяло, световната и българската реколта от пшеница е добра и като качество, и като количество, въпреки че има ферми, които са добили по-малко количество зърно. Covid пандемията също има своето влияние върху пазарите на зърно и пшеница, като цяло.

Covid кризата е една от причините за поскъпването на хляба

„При затварянето на големите ресторантьорски, транспортни  и туристически сектори се освободиха огромни финансови ресурси, които бяха насочени към покупка на зърнени култури, защото от тях се приготвя основната храна на хората. И второ, защото зърното има по-дълъг срок на годност. Това повишено търсене на зърно, с огромни парични ресурси, доведе до непознато през последните 6 години, увеличение на цената на пшеницата“ – коментира Марияна Кукушева.

Според нея, друга за повишаване цената на хляба, са увеличените средства за запазване живота и здравето на заетите в бранша, в месеците на пандемия.  

„Нашите работници не работят от вкъщи, мисля, че по-голямо геройство е да ставаш призори, да тръгваш в ранните часове на деня и да изпълняваш своите служебни задължения“ – сподели още Марияна Кукушева, която съобщи, че една част от работниците са напуснали, заради страха от коронавируса, защото те също са на първа линия. Но държавата не включва в мерките срещу COVID - 19 хлебопроизводителите и сладкарите.

Държавата не подпомага хлебопроизводители и сладкарите за COVID - 19

„Държавата поощри работещите на първа линия с финансов ресурс, но не и риска, който поемат всички заети в хлебопроизводството – производители и дистрибутори. Ние повишихме заплащането, с което увеличихме мотивацията на хората да идват и да работят. Но не поучихме нужното уважение като отношение от държавата, което е леко обидно. Не получихме човешката благодарност на нито един държавен ръководител затова, че продължаваме безмълвно и безотказно да работим всеки ден“ – уточни още Марияна Кукушева.

Тя сподели, че браншът няма диалог с държавните ръководители и не е необходимо да „проси благодарност“.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Марияна Кукушева:


Търговци продават промоционален и преоценен хляб

Марияна Кукушева подчерта, че в момента в България има търговски вериги и малки квартални магазинчета, които продават хляб на промоционална цена. Това е един от търговските методи за да не се променя цената на масовия хляб. В същото време, непродадения до обяд хляб в големите търговски вериги, също се продава с коригирана надолу цена.

Ще продължили да поскъпва хлябът?

„Прогноза за цената на хляба за след Нова година, няма кой да направи в момента. Вече имаме оскъпяване цената на енергията, на транспорта, на банковите кредити, лихви и такси, които бизнесът плаща. Има оскъпяване цената на човешкия труд и не на последно място, цените на опаковките. Предстои десетилетието на „зелената сделка“, това означава, инвестиции на бизнеса в много направления, едно от които, е опаковането“ – обясни още Марияна Кукушева.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да уловиш момента или каква е тайната на добрата фотография?

Снимка на  фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той  е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..

публикувано на 10.01.25 в 14:37

Национална кръгла маса търси решения за честни избори в България

На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..

публикувано на 10.01.25 в 11:21
Доц.д-р Иванка Сакарева

Изкуственият интелект няма да унищожи професията на преводача

Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..

публикувано на 10.01.25 в 11:17

ЮЗУ със статут на научноизследователско висше училище

Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград  е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета  си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..

публикувано на 09.01.25 в 13:53

Конкурс за млади автори: „Бих се родил отново“

„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..

публикувано на 09.01.25 в 11:46

Пиринска мома в народна носия е най-новата статуя в село Пирин

Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..

публикувано на 09.01.25 в 11:13

Четири месеца жители на три общини чакат отговор от АПИ за разширение на опасен път

Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..

публикувано на 09.01.25 в 10:16