Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

24-ти май вече е празник на българската писменост и култура

Решението е на Народното събрание с промяна в Кодекса на труда. Според част от учените промяната е трябвало да се направи още преди години. Проф. д-р Ана Кочева – езиковед от Института по български език към Българската академия на науките промяната доказва не само значението на Светите братя Кирил и Методий и тяхното дело, но и направеното от учениците им. Те неслучайно след неуспеха на мисията във Великоморавия идват в България. Изследванията напоследък доказват, че така наречените „учени“ от Северна Македония се мъчат с ненаучни методи да докажат правотата на мисълта на техния премиер Зоран Заев, който твърди, че дори и Климент Охридски е македонец по произход. Кирилицата, която ни служи и до днес, е създадена не от един човек, а от цял екип, който е бил добре подготвен. Имал е много добра информация за същността на езика, използват в България и затова е променил глаголицата в много по- близка до езика азбука за българите. Според експерта по международни отношения проф.Нина Дюлгерова има страни в Европейския съюз, които са твърде далеч от проблемите на взаимоотношенията между България и Северна Македония. За тях проблемът е непознат. Това донякъде е обяснимо, като имаме предвид и проблемите с пандемията в момента. Още повече се засилват и националистичните движения в някои държави. Добре е, че България защитава своите интереси в една обстановка, в която по- големите и по- богатите държави обикновено налагат своето мнение и страната ни няма да изпълнява чужда воля и по отношение на създадения още с Берлинския договор от 1878 година Македонски въпрос. Разговорите на Иван Лазов с проф. Ана Кочева и с проф. Нина Дюлгерова дават достатъчно информация по тези въпроси. (чуйте звуковите файлове) 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20