Решението е на Народното събрание с промяна в Кодекса на труда. Според част от учените промяната е трябвало да се направи още преди години. Проф. д-р Ана Кочева – езиковед от Института по български език към Българската академия на науките промяната доказва не само значението на Светите братя Кирил и Методий и тяхното дело, но и направеното от учениците им. Те неслучайно след неуспеха на мисията във Великоморавия идват в България. Изследванията напоследък доказват, че така наречените „учени“ от Северна Македония се мъчат с ненаучни методи да докажат правотата на мисълта на техния премиер Зоран Заев, който твърди, че дори и Климент Охридски е македонец по произход. Кирилицата, която ни служи и до днес, е създадена не от един човек, а от цял екип, който е бил добре подготвен. Имал е много добра информация за същността на езика, използват в България и затова е променил глаголицата в много по- близка до езика азбука за българите. Според експерта по международни отношения проф.Нина Дюлгерова има страни в Европейския съюз, които са твърде далеч от проблемите на взаимоотношенията между България и Северна Македония. За тях проблемът е непознат. Това донякъде е обяснимо, като имаме предвид и проблемите с пандемията в момента. Още повече се засилват и националистичните движения в някои държави. Добре е, че България защитава своите интереси в една обстановка, в която по- големите и по- богатите държави обикновено налагат своето мнение и страната ни няма да изпълнява чужда воля и по отношение на създадения още с Берлинския договор от 1878 година Македонски въпрос. Разговорите на Иван Лазов с проф. Ана Кочева и с проф. Нина Дюлгерова дават достатъчно информация по тези въпроси. (чуйте звуковите файлове)
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..
„Грийнпийс“ – България започна обучение на служители от общинските администрации за създаване и функциониране на енергийни общности. Курсът е безплатен, обучението се провежда онлайн и ще продължи до 31 януари 2025 година, а всеки успешен курсист ще получи поименен сертификат. Това ще даде възможност на неговата община да вземе европейска Life..
На 10 декември с надслов „Коледни приключения“ началните учители в благоевградското средно училище „Арсени Костенцев“ отварят вратите на класните стаи за бъдещите първокласници и техните родители. Това сподели в ефира на Радио Благоевград началният педагог Станислава Карагьозова. Тя и нейните колеги не за първи път организират..
На 02.12. 2024 г., понеделник, от 17.30 ч. на централния площад в Белица ще грейне коледната елха. Със запалването на светлините, кметът на Община Белица Радослав Ревански ще даде началото на коледните и новогодишните празници в общината, които ще преминат под надслов „Коледария“ 2024. Целият месец декември ще бъде изпъстрен с множество събития,..
Като динамична и доста натоварена определи 2024 година за доброволците в Благоевград Владимир Филков. Той е компютърен специалист по професия, координатор за Благоевград на Съюза на българските спасители и ръководител на доброволното формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в областния град. През летните месеци, когато е пожароопасният сезон,..
Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото -..