Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създават Национален спасителен мечешки отряд

Създаването на Национален спасителен мечешки отряд е една от мерките, залегнали в дългосрочната в Програма на Природозащитната организация WWF – България, насочена към опазване на мечките в България. За тази цел, ще бъдат използвани и средствата събрани в Коледната дарителска кампания „Спаси мече“, която вече стартира, с медийното партньорство и на БНР. Инициативата се провежда под мотото „Подари грижа за Коледа, стани закрилник на мече”.

 „Данните сочат, че в България е единствената популация на кафява мечка, която драстично намалява. Затова, има много конкретни причини и една от тях е човекът и по-скоро бракониерството. И то не бракониерството като трофеен лов или за прехранване, а едно принудено бракониерство на хора, които живеят в уплах, в близост до местообитания на мечки, хора, които са ставали свидетели на близки срещи с този животински ви“ – коментира за Радио Благоевград Константин Андонов, координатор на Кампанията.

Според него, целта е инициативата да не бъде кампанийна, а да се превърне в една устойчива стратегия на WWF, която във времето да работи все повече и все по-активно в тази посока.

„Причините, за да подкрепим мечките точно сега са много. Една от основните е конфликтът на мечките с хората. Събирането на експертен екип е едно от нещата, които ще бъдат създадени, благодарение на Кампанията “Спаси мече“. Освен това, ще бъде направено експертно проучване на местата, в които могат да продължат да се зараждат конфликти между хората и мечките“ – сподели още Константин Андонов.

„Като основна и първа стъпка в нашата Програма е заложено създаването на Национален спасителен мечешки отряд в България. Такъв екип вече действа на територията на община Смолян, но ние искаме това да бъде за цялата страна, за всеки район, в който може потенциално да има някакъв подобен конфликт между човек и мечка“ – съобщи още Константин Андонов.

Той обясни, че работата на този екип ще бъде свързана с бърза и адекватна реакция при евентуален конфликт или проблем, свързан с мечките.

„Например, когато има сигнал, че дадена мечка е влязла в населено място, екипът трябва да отиде, да види какъв е проблемът и да го реши. Това може да стане по различни начини – чрез поставяне на превантивни мерки, като електропастири, за да се изолира нещото, което привлича мечките, при необходимост може да се стигне и до преместване на животното навътре в гората. Когато, има случаи на пострадало или ранено животно, то ще бъде транспортирано до спасителен център“ – коментира още координаторът на дарителската кампания.

Константин Андонов се надява, Националният спасителен мечешки отряд да заработи ефективно от следващата година.

„Кампанията до момента е много успешна, вече е подкрепена от доста популярни личности в България като Диляна Попова, Прея, Рафи  и други. Всеки, който иска да помогне, може да влезе в сайта на WWF – България и да намери информация както за кампанията, така и за живота на мечките. Важно е да се знае, че когато има проблем, свързан с дадена мечка, хората трябва да подават сигнали на съответните институции“ – коментира още  Константин Андонов, който е категоричен, че този проблем може да бъде решен, само със съдействието на всички институции.

Интервю на Биляна Славчева с Константин Андонов можете да чуете в звуковите файлове: 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да уловиш момента или каква е тайната на добрата фотография?

Снимка на  фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той  е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..

публикувано на 10.01.25 в 14:37

Национална кръгла маса търси решения за честни избори в България

На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..

публикувано на 10.01.25 в 11:21
Доц.д-р Иванка Сакарева

Изкуственият интелект няма да унищожи професията на преводача

Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..

публикувано на 10.01.25 в 11:17

ЮЗУ със статут на научноизследователско висше училище

Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград  е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета  си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..

публикувано на 09.01.25 в 13:53

Конкурс за млади автори: „Бих се родил отново“

„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..

публикувано на 09.01.25 в 11:46

Пиринска мома в народна носия е най-новата статуя в село Пирин

Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..

публикувано на 09.01.25 в 11:13

Четири месеца жители на три общини чакат отговор от АПИ за разширение на опасен път

Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..

публикувано на 09.01.25 в 10:16