Повече са всъщност изкуствата, които изкушават Герасим Балабанов–Геро. Първото, към което е посегнал младият благоевградчанин е поезията – там е постигнал някакво ниво, както сам казва. При песните – първо се ражда мелодията с китара в ръка, след това идват и думите. "Но в музиката нямам амбиции за изпълнител. Просто ако някой харесва песните ми, може да ги изпее." – щедро ги предоставя Геро.
280 страници с поезия се съхраняват в компютъра му, интернет е неговата среща с читателите. Публикува само във Фейсбук, макар че е имал намерение да издаде стихосбирка в комбинация с още един автор, но пандемията е осуетила това намерение, за сега.
"И аз като всички, имам моменти в живота си, които са ме правили тъжен или отчаян, но важното е да вярваме, че всичко ще се оправи!". И въпреки този оптимизъм в думите на Геро, в поезията му има една скрита и не толкова скрита тъга, която всъщност е привлекателна. "Опитвам се с това, което пиша да направя света малко по-красив, не толкова всекидневен и недружелюбен." – споделя Герасим.
Освен поезията и музиката, Геро посяга и към четките и боите, и към видеокамерата. "Обичам да правя портрети, да снимам, но операторското майсторство е голямо изкуство, имам доста да уча." – споделя Геро. Теглен от тази любов към видеоизразяването, записва да учи операторско майсторство в Югозападния университет. Преди време в мрежата бе споделен видеопроект, направен от режисьора Ставри Карамфилов "Хамлет", оператор е Герасим Балабанов-Геро. "Ставри Карамфилов е голям професионалист и аз много го ценя. Той е мой ментор и много ми помага с ценни съвети. Под негова редакция е една от онлайн стихосбирките ми." – казва Геро.
"Пандемията е голямо изпитание за нас, иска ми се светът, който ще построим след това, да бъде по-добър от този, който имахме за даденост! И пожелавам на хората да казват на тези, които обичат че ги обичат, това е важно!"
Разговора с Герасим Балабанов-Геро, негова поезия и откъси от песни, можете да чуете в звуковия файл – >
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..