Новосформираното сдружение „Български традиционни млечни продукти” започна процедурата по вписване, на произведените в страната бяло саламурено сирене и кисело мляко, в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитени географски указания. Получаването на това признание, ще позволи на страната ни да изнася български традиционни млечни продукти в Европейския съюз и в трети страни, с общо наименование, което е важна крачка за експорта на млекопреработвателните ни предприятия.
„Това, което се случва в момента хубавото е, че ние обединяваме усилия. Асоциацията на млекопреработвателите, учените, производителите, обединяват усилия и всъщност, отговаряме на една политика за качество на Европейския съюз, която се стреми да осигури защита на наименованията на определени продукти, за да се популяризират техните уникални характеристики. 9 предприятия на такива уникални продукти се проверяват и работят по процедурата, за да ни бъде присъдено това европейско наименование за произход. За обикновения слушател, това сложно определение означава, че даден продукт, трябва да се свърже с географския му произход“ – коментира за Радио Благоевград проф. Светла Данова от Института по микробиология при БАН.
Много е писано за българското кисело мляко, но като че ли по-малко се знае за полезността и качествата на българското бяло саламурено сирене.
„Даже в съседна Гърция, във всяка европейска държава, казват - гръцката „Фета“. Според нашите изследвания, които датират от 20 години, се оказва, че българското бяло саламурено сирене, е един уникален и полезен продукт, за който, съжалявам, но гърците нямат нашите задълбочени изследвания. Има една специфика при производството и зреенето на нашето сирене, която го различава от гръцката „Фета“. Така че, на европейския пазар има място и за българското, и за гръцкото сирене, нека ние си защитим продукта, за да не ни го крадат“ – уточни проф. Данова.
Според учените, бялото саламурено сирене не отстъпва по качества на другите подобни млечни продукти. Основна причина затова са съдържащите се в него уникални пробиотични щамове – микроорганизми и микроби, които могат да окажат много полезно действие на всички процеси в организма ни.
„Без да си купуваме пробиотици от аптеката, консумирайки сирене, от всеки грам, можем да си осигурим от 1000 до 100 000 живи пробиотични бактерии, някои от тях с уникални качества“ – категорична е проф. Данова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Светла Данова:
Освен бялото саламурено сирене, България може да се гордее и с други млечни продукти, които са уникални и характерни само за нашия географски регион, като „зеленото сирене от Черни Вит“ и катъка, например.
„С този сертификат, българският и европейски консуматор, си гарантира купуването на качествен продукт. Това е начин за защита на една вековна технология за здраве“ – категорична е проф. Светла Данова.
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..