Във време на пандемия, карантина, повишен риск от заболяване, на дневен ред излиза важността да запазим своето здраве с добра движенческа култура. Всяко заседяване и застояване е вредно, за това при продължителните мерки срещу коронавирус, необходимостта от движение излиза все по-ярко на дневен ред.
Българските народни танци са един прекрасен начин да поддържаме своята форма не само защото с тях се движи тялото, но благодарение на положителните вибрации се движат сърцето и душата. "Емоционалният статус на човек става в пъти по-щедър" – каза в предаването "Днес" на Радио Благоевград хореографът Рангел Вангелов. Той е завършил Националното училище за танцово изкуство, София в класа на брилянтния педагог Никола Колев. Бил е танцьор-изпълнител в трупата на Нешка Робева, учил и работил в сферата на танцовото изкуство в Подмосковието, Русия и Белград, Сърбия. Ръководи танцов колектив "Вангелов", който тази година ще отпразнува своя 12-ти рожден ден, учител-педагог е по хореография. Вече шест години е част от творческия екип на предаването "Иде нашенската музика" на БНТ 1.
Един от съветите, които Рангел Вангелов дава за всички е, че дори и у дома, можем да разместим холната масичка, да си пуснем българска народна музика и да потанцуваме. Но има едно много важно условие – човек да го иска. Съприкосновението на танц, ритъм, движение с душа, сърце, ум е само, ако човек прави всичко с желание и любов. А възпитанието в любов към народното творчество идва още с първите песнички, които учим като деца, например "Боряно, Борянке" и стъпките на правото хоро. "А сложността на танците идват по-късно, те са генетически заложени у всеки един от нас." – казва Рангел Вангелов.
Рангел Вангелов можете да чуете в звуковия файл – >
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..