Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лео Бианки: Представям децата си в Италия като българчета

Лео Бианки няма нужда от дълго представяне. Преди 15 години прави голяма крачка в живота си - като решава да се установи в България. Днес той е един от най-обичаните италианци в България. За него може да се говори много – той е пицар, майстор на пастата, телевизионен водещ, певец и какво ли още не.

„В България ме доведе идеята да намеря успех. В Италия, един италианец като мен, в тийнейджърските години не вижда много светлина. Реших да си опитам късмета в чужбина. Тогава баща ми беше в Бургас и всичко тръгна от там, от 92 година, когато за първи път стъпих в България. От самолета до аерогарата бяха първите две шокиращи неща за мен. Миризмата беше по-различна. Пристигнах, когато беше зима, имаше много мъгла и усещах миризмата на нещо средно между изгорели дърва и гуми. Тази миризма още я усещам от време на време. Шокираме и пътят от София до Бургас. Тогава нямаше магистрала. Хората ме гледаха малко странно. От страна на жените бях гледан по-добре, от страната на мъжете по-различно“, спомня си Лео Бианки.

Въпреки трудностите, с които се среща Лео се установява в България. Започва и собствен бизнес:

„България на мен ми дава много. Дава ми бизнес, работа. За първи път купих къща, моя лична къща. Създадох приятелства. Мечта ми беше и музиката. Всичко, което търсих почна да се сбъдва. Толкова много ми дава, че аз трябва да връщам нещо на България. Не случайно участвам в много благотворителни каузи. То ми идва от сърцето“, каза в интервю за Радио Благоевград италианецът.

Лео Бианки е баща на близнаци. Заедно със съпругата му Лучия отглеждат децата си в България:

„Когато отивам в Италия на моите приятели представям децата си като българчета - „Ето ги моите българчета“. Аз ги усещам като български деца. Да, италианци са, поради факта, че майка им и баща им са италианци, но вече са 7 години в България, учат тук“, с усмивка обяснява Лео.

И макар да се чувства наполовин българин има нещо, което Лео все още не може да приеме тук в България – побългарените пици:

„Пица с кренвирш... За мен е обида и пица с кетчуп и майонеза... Пица с чубрица. Ние италианците първото нещо, което усещаме, когато идваме тук и много ни дразни на гърлото е чубрицата. Трябва да уважаваш, защото всяка държава си има неговата храна“. 

Цялото интервю на Лео Бианки чуйте в звуковия файл ->



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25