Защо десетокласниците в страната подеха онлайн подписка срещу провеждането на тазгодишните матури – в следобедния блок на Радио Благоевград двама гимназисти от Благоевград, Антоана Филчева и Ангел Смолецов, изложиха част от аргументите на своите връстниците.
Изключително обосновано и напълно коректно те представиха своето виждане относно подготовката за предстоящите изпити.
Само да си припомним, че в края на миналата седмица стана ясно, че гимназистите в страната искат матурите след десети клас да бъдат отменени тази година. В своя подкрепа до този момент те вече са събрали в петиция над 16 000 подписа. Те настояват със същия аргумент и за отмяна на изпита за учениците след завършване на четвърти клас. Позицията им бе подкрепена и от националния омбудсман, Диана Ковачева.
Според десетокласниците, продължителното онлайн обучение е причина за пропуски в учебния материал. Те предполагат, че поради тази причина резултатите от външното оценяване няма да са добри.
Иначе т.нар. матура ще включва задачи по два предмета. Те се оформят от наученото в периода на осми, девети и десети клас.
По български език и литература са предвидени отворени и затворени въпроси, и създаване на литературен текст.
По математика, напълно разбираемо, ще решават задачи.
Основната причина да бъдат несигурни относно провеждането на националното външно оценяване, са именно математическите задачи. Малкото време за практическа подготовка, вследствие на дистанционното обучение, е сред причините за притеснения, подчертават десетокласниците.
Припомняме, че през миналата, 2020-та година, когато оценяването трябваше да се случи за първи път на този обучителен етап, то беше отменено заради епидемията.
Чуйте мненията на Антоана Филчева и Ангел Смолецов:
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..