Оказва се, че маските, са сред най-често купуваните лични предпазни средства, поне в една от благоевградските аптеки, е така. Търсят се и шлемове, но доста по-малко. Очакванията са, да се увеличи продажбата на маски в бъдеще и заради, влязлата в сила от 1 февруари, забрана за носене на шлемове, шалове и кърпи на закрити обществени места.
Според Елица Петрова, магистър-фармацевт и собственик на аптека в Благоевград, шлемовете са наистина неефикасни срещу коронавируса.
„Съгласна съм с новата заповед на здравния министър, защото тези шлемове не вършеха никаква работа, само създаваха усещане, че имаме някаква преграда пред нас. Те, реално не предпазваха от заразяване с COVID-19. Маските, които ние ползваме в аптеката, са медицински маски за еднократна употреба. 4 часа им е продължителността на най-ефективна защита, на смяна изкарваме с една такава маска“ – коментира още магистър-фармацевт Елица Петрова, която е и собственик на аптека в Благоевград.
Тя уточни, че тези маски имат вграден гел, който осигурява по-добра защита, както за носещия маската, така и за околните.
„Но, не можем да носим тази маска повече от 4 до 8 часа максимум. Не можем с една маска да караме дни наред или месец, макар че има хора, които ги използват и за по-дълго време“ –допълва магистър фармацевтът.
Елица Петрова обясни, че с по-висока защита са маските, които притежават филтър KN 95, който може да се сменя веднъж месечно. В момента, на пазара има такива маски, но не е изключено да се наблюдава дефицит, заради новата заповед на здравия министър и очакваното повишено търсене.
„Реално, тази маска не излиза по-скъпо, защото тя струва около 10 лева, а филтърът е около 5 лева. Но, това е една по-дългосрочна инвестиция. Докато, маските за еднократна употреба, трябва да се сменят на няколко часа и фактически излизат по-скъпо. Иначе, за мен, тези, еднократните маски, са най- удачни, но излизат по-скъпо“ – коментира още Елица Петрова.
Според нея, напоследък е спаднало търсенето на маски. Не се търсят и шлемовете, при които е имало потребителски интерес в началото на пандемията.
„Продаваме все още шлемове, но никога не съм ги препоръчвала на клиентите. Имаше търсене в началото за предпазване на децата и учителите в училище, защото са по-удобни. Но, според мен, те не могат да ни предпазят от коронавируса“ – категорична е Елица Петрова. Според нея, маските си остават най-добрата защита.
В момента, в аптеките, има достатъчно количество дезинфектанти за ръце, ръкавици и други видове предпазни средства.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Елица Петрова:
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..