Ваксините са важен елемент от координирания отговор на Европейския съюз срещу пандемията от COVID-19. Ваксинацията е най-добрият ни шанс да продължим напред, да преборим пандемията и постепенно да се върнем към нормалния си живот. Европейската комисия работи неуморно за осигуряването на дози от ваксини срещу COVID-19. Ваксините се изпращат едновременно до всички страни от ЕС при едни и същи условия. „Това е европейската солидарност в действие. Разработването и въвеждането на ефикасна и безопасна ваксина срещу COVID-19 представлява трайно решение на кризата, породена от пандемията. То заема централно място сред предприетите от Европейската комисия мерки във връзка с коронавируса“.
Европейската комисия работи от дълго време за създаване на пакет от няколко ваксини, основани на различни технологии и справедлива цена. Всичко това се прави, за да се увеличат максимално шансовете на отделните държави да си набавят необходимите количества възможно най-бързо, каза Красимира Хаджикосева, директор на ЕИЦ „Европа директно“ Благоевград.
Досега ЕК е сключила споразумение за предварително закупуване на 2,3 милиарда дози от 6 различни доставчици. Това количество е напълно достатъчно за всички граждани на ЕС. Важно е да отбележим, че държавите от ЕС се разбраха да преговарят заедно за разработката и доставката на ваксини, за да постигнат по-изгодни условия за цени и срокове. Сключването на договори за купуване и определяне на нужните количества ваксини е отговорност на националните правителства, като механизмът е следният: държавите членки съобщават на ЕК какви количества от дадена ваксина искат да поръчат. Така ЕК осигурява желания брой дози, след като бъде доказано, че ваксините са безопасни и ефективни.
Европа се нуждае от широк набор от потенциални ваксини, основани на различни технологични подходи, за да се увеличат максимално шансовете за бързо разработване, производство и внедряване на ваксина за всички европейци. Ваксините се разпределят по алгоритъм, основан на броя на населението. Така държавите получават доставки на пропорционална основа и еднаква цена, допълни Красимира Хаджикосева:
„Съществува възможност и за осигуряване на допълнителни дози, ако дадена държава реши да не закупува допълнително ваксини. По договорените възможности други държави членки могат да се възползват и да закупят повече бройки от конкретната ваксина. В ЕС вече съществува значителен капацитет за производство на ваксини. ЕК оказа и продължава да оказва подкрепа за увеличаване на производствения капацитет. Засега се ваксинират хора в приоритетни групи, възрастни хора и здравни специалисти. Целта е до края на март да бъдат ваксинирани и предпазени 80 процента от здравните работници и възрастните хора над 80 години. Скоро, до лятото, ще има достатъчно ваксини срещу COVID-19 за всички европейски граждани. Ваксини има, но това не е единственото решение. Само ваксинирането на по-голяма част от населението в ЕС ще сложи край на пандемията и ограниченията. След като бъдат ваксинирани достатъчен брой хора, ще можем да се върнем към нормалния си начин на живот.
Експертите сочат, че е нужен колективен имунитет – 65 или повече процента от хората да са имунизирани. До момента ЕК е сключила 6 договора с производителите на ваксини. Ваксинацията е решение, осъзнато за всеки един гражданин на ЕС. За ефективността на ваксините, коя да изберем и кога ще можем спокойно да живеем живота си - д-р Трифон Вълков от Инфекциозна болница – София.
Това, което аз бих посъветвал взелите решение да се ваксинират, е да го направят с първата ваксина, до която имат достъп. Бих препоръчал на хората да се ваксинират. Оптимист съм в тази насока, но да не забравяте и факта, че за първи път от началото на пандемията имаме ефикасен начин да противодействаме на пандемията. Оставам оптимист, че до края на тази година ще се върнем към нормалния начин на живот.
Репортаж на Спаска Зашева можете да чуете в звуковия файл – >
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..