„Като цяло, нашият народ е много толерантен народ и това, че самият празник на влюбените е католически, може би в началните години имаше някакви разминавания. Не трябва да се съпоставя едното с другото, но много правилно е любовта да се празнува с вино, а виното се прави с любов“ – коментира за Радио Благоевград Георги Коцев, винопроизводител от санданското село Катунци.
В седмицата на виното и любовта коментирахме връзката между тези два житейски еликсира. Според него, българите са широко скроени хора, които приемат празниците на други религии и етноси. Това обединява и сплотява хората.
„Виното привлича възрастните, а любовта – младите, и двете са необясними като цяло, защото Вие знаете, че комка в черквата се дава с вино, което е официално, а пък любовта, сплотява две млади сърца, примерно. Така, че това е нещо много хубаво и да се надяваме скоро пак да можем да празнуваме като едно време – с много приятели, с оркестър и веселие“ – сподели още Георги Коцев.
Според него, хубавото е, че все повече млади хора се заемат да отглеждат винени сортове и да правят вина, които стават доста различни.
„Защото, от едно и също лозе, от едно и също грозде, на две различни места в една къща, виното става различно“ – категоричен е винопроизводителят.
По думите му, виното не се прави на гроздобера, а още от сега, когато се прави рязането на лозите.
„Трябва да имаш една целогодишна любов, да хвърлиш доста труд, докато получиш хубаво вино“ – категоричен е Георги Коцев, който обръща специално внимание на чистотата, като основното нещо, което е необходимо за се получи хубаво вино.
„Виното е като млякото. Ако в него има една прашинка нечистота, може да се съсипе всичко. Невероятна чистота, труд, да подбереш самото грозде, да знаеш, кога да го обереш, това са основните тънкости при отглеждането на хубавото вино. Има и други тънкости, които всеки пази за себе си“ – допълни Георги Коцев.
По отношение на дълготрайната и споделена, истинска любов, на която той се радва със своята съпруга, винопроизводителят сподели, че едно от най-важните неща е взаимното разбирателство.
„Ние от възрастните хора помним, че много важно е взаимното отстъпване. Два остри камъка не могат да мелят брашно. Значи и двата камъка трябва да са леко притъпени, шлифовани, за да може единият с другия да си паснат и с времето става по-добре напасването“ – обясни Георги Коцев.
И пожела, по-бързо да отмине пандемията, за да се върнем всички към обичайния си живот.
„Важното е да имаме една хубава надежда, една хубава любов и една малка чашка вино, но много е важно виното да бъде чисто, като чистата любов“ – категоричен е винопроизводителят от Катунци.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Коцев:
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..