Вече 20 години Паркът за танцуващи мечки край Белица е предпочитано място за разходка и отмора на много български и чужди туристи. Интересът към мечото селище не стихна дори в месеците на пандемия, когато бе отчетен повишен туристопоток.
„В момента паркът е затворен за посетителите до 1 април. Все още не е ясно дали заради усложняващата се епидемичната обстановка този срок няма да бъде променен“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на мечото селище.
Той определи като много добра идеята на кмета на община Белица Радослав Ревански да изпрати благодарствено писмо до кинолегендата Бриджит Бардо, чиято фондация, заедно с „Четири лапи“, подпомага финансово съществуването на Парка от създаването му досега. В писмото се отправя и покана за гостуване на г-жа Бардо в община Белица в Парка за танцуващи мечки.
Димитър Иванов съобщи, че през всичките тези години ръководството на Парка работи успешно с общинското ръководство в Белица. Проектът за създаването на мечо селище е допринесъл много както за развитието на туризма в района, така и за популяризиране на дейността на Парка.
Много важно е какво ще се случва с мечото селище през следващите години. Една от идеите на ръководството на Парка е свързана с образованието на всички посетители. За тази цел ще бъде изграден „био път“ в гората около Парка за танцуващи мечки.
„Надявам се тази година за започнем неговото изграждане. Пътят ще бъде изграден в гората, където е самият парк. Там посетителите ще могат спокойно да се разхождат и да получават по интерактивен начин информация за дивата природа, за мечките, които няма как да пропуснем. И разкажем малко повече за това уникално място - както за растителния, така и за животинския свят. Идеята е да се запознаят най-малките, а и по-големите посетители с някой основни белези на животните, които, когато ходим в гората не ги виждаме, а те са там“, разказа Димитър Иванов.
Според него към момента не се обсъжда идеята паркът да бъде разширен, така че в него да бъдат отглеждани още мечки.
„Другата ни идея е да се насочим към така наречените „зелени паркове“ или с други думи паркове, които имат най-малко отрицателно въздействие върху околната среда. Затова вече сме направили сериозни инвестиции. Още от миналата година в парка имаме електрическо бъги, което не отделя никакви въглеродни емисии, а и е много тихо, за да не плаши мечките, посетителите и другите обитатели. Втората ни стъпка беше закупуването на хибридна кола. Правим в момента разчети как да намалим консумацията на ток, така че се стремим да стигнем до момент, в който да нямаме никакви въглеродни емисии. Намалили сме до минимум използването на пластмасови продукти, заменяме ги с екологични и рециклируеми изделия“, уточни още Димитър Иванов.
Той съобщи, че към момента има 6 спящи мечки, но поради променливото мартенско време, не е изключено някой от вече активните отново да се завърнат в бърлогите си.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Димитър Иванов:
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..