Датата е 14-ти април, а предложението на Националната асоциация „Георги Стойков Раковски“ бе 2021 година да бъде обявена за Година на Раковски, а 14-ти април да бъде официален празник, както 2-ри юни – Деня на Ботев и 19-ти февруари – Деня на Левски.
Публикувано е едно възвание от Националната асоциация и създадения от нея Общобългарски инициативен комитет за честванията. Възванието припомня някои важни моменти от делото на великия българин – идеолога на българската свобода, създател на плана за освобождението и формирането на институции от държавата преди формирането на самата държава. Той е оставил съчинения от 2 500 страници, създадени през неговия не много дълъг 46-годишен живот. Георги Раковски успява да предотврати изселването на над 300 хиляди българи в Русия.
Подготвена е една карта на признанието. В страната 241 улици носят името на Раковски и два булеварда. Продължава и общата инициатива с бесарабските българи. Издаден е вестник, който в електронен вид съществува и на интернет страницата на асоциацията. Вестникът е посветен на Раковски.
Болградската гимназия е създадена благодарение и на Раковски. Той използва познанството си с княз Никола Богориди, който в онези времена управлява Молдова. Днес Гимназията носи името на Раковски.
В звуковия файл можете да чуете секретаря на Националната асоциация „Георги Стойков Раковски“ Здравчо Здравчев – >
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..