Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Пандемията от COVID-19 и отражението ѝ върху достъпа до образование

Снимка: Pixabay


Разпространението на COVID-19 у нас доведе до цялостна реорганизация на образованието. Обучението в електронна среда е една от мерките, предприети срещу пандемията от коронавирус. Дистанционното обучение изправи учители, ученици и родители пред редица предизвикателства. Директорът на Трето основно училище „Христо Ботев“ в град Сандански – Румен Сидеров сподели по какъв начин се осъществява онлайн обучението в учебното заведение:

„Онлайн обучението е два вида – синхронно и асинхронно. Ние имаме възможност и организираме синхронно, тоест работи се в платформата „Тиймс“ от всички наши учители и ученици. Нямаме асинхронно обучение чрез други платформи като социалната мрежа „Фейсбук“, не раздаваме материали на хартиен носител. Всички ученици са обхванати. Тази цяла година, продължила пандемия ни постави в такива условия, че трябваше да се приспособим бързо към това положение и мисля, че успяваме на 100%.“

Според Румен Сидеров има известни трудности при дистанционното обучение, но те не се дължат на липсата на подготовка за дистанционна работа сред учителите, а са по-скоро от техническо естество.

„Трудностите са свързани с интернет доставчиците. Понякога имаме ученици и родители, които се обаждат, че връзката е прекъсва често. Отзовават се доставчиците и бързо реагират. Нямаме някакъв голям проблем, а именно да оставим деца без обучение за дълъг период от време.“


Преподавателите срещат известни трудности и при работата си с уязвимите групи, посочи Румен Сидеров. Проблем се оказва мотивацията на тези ученици.

„Децата се свързват, виждаш го, че е в платформата, но не всеки път се отзовава. Това се дължи на факта, че учениците смятат, че е важно да се разбере, че са в платформата, присъстват на заниманията. На практика те са пасивни по отношение на образователния процес, който тече през това време. Те слушат, но когато колегите им задават въпроси, когато се поставят задачи за съжаление често учениците не се отзовават и не изпълняват поставените задачи“.

Директорът на Трето основно училище в Сандански, Румен Сидеров е категоричен, че дистанционната форма се отразява върху дейността на учебното заведение

„Дистанционното обучение е хубаво, но за толкова дълъг период от време има и отрицателни страни. Започва да се губи мотивацията за учене. Този модел може да се използва за кратки прекъсвания – седмица, две. Аз мисля, че много колеги са на същото мнение, защото и при по-добрите ученици настъпва демотивация. Аз всеки ден влизам в часовете на учителите, разговарям с учениците. 90% от учениците, с които разговарям искат да преминат към присъствено обучение. Учениците от 6-ти клас не са учили и два месеца през тази година. Онлайн обучението води след себе си дефицити, които ще трябва да преодоляваме в бъдеще“.

Дистанционната форма на обучение интересува изключително много младите хора, които се обучават по този начин в училище. Мнението на десетокласничката Антоана Филчева:

„COVID пандемията се отразява на образованието, както и на всичко останало в света. В голяма част от училищата нещата се получават. Общите проблеми които се срещат са предимно технически и практиката – дейността по различните предмети намаляват. Когато решаваме задача в училище например, ще я решим много по-бързо ако сме в присъствена форма, отколкото онлайн. Учителите полагат огромни усилия, както и учениците и нещата се случват“.

Чуйте в звуковия файл репортажа на Мариана Попова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50