Във фокуса на вниманието ни преди Възкресение Христово е първият авторски моноспектакъл „33” на Силвия Станоева, чиято премиера беше на 29 30 април в столичната галерия „Етюд”. В края на миналата година тя написва текста за прохождащата актриса Сузи Сю, която сама се затваря в дома си (малко таванско помещение) седмица преди 33-тия си рожден ден, в очакване Господ да я посети и с идеята да му измисли моноспектакъл, като така заслужи правото да изпълни мисията си. „Представям си, че когато дойдеш тук, ще е хубаво и топло. И ще свети.”.
Във времето на изолация Силвия сама работи върху поставянето на пиесата си, обърната към толкова естествената за момента тема за самотата, за аутсайдерите мечтатели и за щастие, отново неслучайно, получава подкрепата на фандация „Етюд”, за да осъществи проекта си. Сценографията на спектакъла е на Момчил Алексиев, а музикалната среда е дело на Емилиян Гацов – Елби.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ със Силвия Станоева:
Силвия Станоева е родена през 1987 г. във Варна. През 2010 г. завършва НАТФИЗ – актьорско майсторство за драматичен театър – в класа на доц. Веселин Ранков. Две години по-късно взима магистратура по поп и джаз пеене в Националната музикална академия.
Носителка е на наградата ИКАР за дебют през 2013 г., съвместно с Иво Желев, за участието им в спектакъла „Клер, Мадам, Соланж” с режисьор Касиел Ноа Ашер, който публиката на театралния фестивал „Тарарабумбия” все още помни. За партньорството им в същия спектакъл и концертите „Токсик”, двамата са номинирани за авторитетната награда „Стоян Камбарев”. През 2015 г. с подкрепата на фондация „Арт офис” учи три месеца в студиото на световноизвестната Ивана Чабек в Лос Анджелис (работила с Хали Бери, Чарлийз Терон, Брат Пит). Участва и в различни филми, също в уъркшопи за кино, пътува в чужбина за артистични проекти и фестивали – в Лондон, Рим, Норвегия, Франция, Македония.
България изпълнява всички основни Маастрихтски критерии за присъединяване към еврозоната. Това каза в ефира на Радио Благоевград икономистът Румен Гълъбинов. по думите му, страната отговаря на изискванията за инфлация, дълг, бюджетен дефицит и лихвени проценти, като в някои от тези показатели дори се намира в по-добра позиция от много страни членки на..
Икономистът Георги Неделчев, председател на Българския съюз за директна демокрация, изрази тревога и възмущение от решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да върне на президента Румен Радев предложението за произвеждане на национален референдум относно въвеждането на еврото от 2026 година. “В резултат на това решение, ходът..
След вълнуващи финални презентации и силна конкуренция, трима победители от шести сезон на акселераторската програма Elevate към Американския университет в България (АУБ) получиха инвестиции, с които ще ускорят развитието на своите проекти. Журито присъди финансиране на създателите на електролитна напитка с български билки, на..
Общинският съвет в Брезник гласува и одобри бюджета на общината за тази година, който възлиза на 15 622 000 лв. От тях държавната отговорност е в размер на 8 785 128 лв., а общинската - 6 836 918 лв. Най-много средства са заделени за функция “Образование“ - 4 711 006 лв. За жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на..
Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци, защото по този начин застрашавате здравето и сигурността не само на вашето дете, но и на всички останали участници в движението. Този призив отправи в ефира на Радио Благоевград Злата Ризова, обществен посредник в община Благоевград. Повод за разговора бе зачестилите инциденти с електрически..
Те мечтаха. Работиха. Бориха се. И макар, че не спечелиха награда в конкурс за екопроект, спечелиха нещо по-голямо – човек, който повярва в тяхната идея и ще я направи реалност. А идеята е наистина много атрактивна – набиране на средства за закупуване на машини за смачкване на пластмасови бутилки и кенчета, които да бъдат поставени в различни..
На 11 май отбелязахме Деня на библиотекаря, една интересна професия, със своя история, минало, настояще и бъдеще. Затова, не само по празнични поводи, трябва да почитаме хората, които са избрали тази професия. Оказва се, че днешните библиотекари спокойно можем да наречем съвременни будители, които влагат не само знания, но и сърце във своята..