Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на Пламен Бонев в столичната галерия ЛИК: Картините ми не са рационални, те въздействат по друг начин… на сърцето

  В сряда в столичната галерия ЛИК беше открита самостоятелна изложба на Пламен Бонев, един от утвърдените съвременни автори живописци, майстор на колорита. Почитателите на изкуството му познават въздействието на неговите платна, които веднага привличат вниманието, изпращат сигнали към окото, въвличат го в един свят спонтанен, непреднамерен и неочакван... Там, където цветът може да се слее изцяло с вълнението, прекроявайки и размествайки структурите на реалността по своя собствена логика.

  Роден е през 1954 г. в София. Завършва Националната художествена академия. 20 години работи като сценограф в Кукления театър в Благоевград. А от 1990 г. до 2008 г. преподава в Лятната академия за изкуства в Люксембург. Автор е на повече от 30 самостоятелни изложби в България и в чужбина. Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, музея „Пушкин“ в Москва и на частни колекции в Люксембург, Швейцария, Франция, Германия, Русия, Япония, Италия, Белгия, България.

  В звуковия файл можете да чуете разговор на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ с художника Пламен Бонев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10

Любомира Димитрова: Провокирайте късмета си с хармония в себе си

В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..

публикувано на 31.12.24 в 14:59

Николай Петков: Изпращаме най-горещата година и първата над прага от 1.5 °C

2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата -  сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..

публикувано на 29.12.24 в 09:20