"Богохулстват тези, които не пият, т.е. трезвениците. Защото са обзети от суета и високомерие. Защото говорят за утрешния ден, като за завръщане в рая. Понеже не знаят на какво са обречени. Ние страдаме, но сме озарени от знанието... И за да не се озовававаме в ада, не трябва да допускаме Утрешният ден да настъпи. Поради което се налага да пием денонощно."
Това не е цитат от световния хит „Още по едно” на големия датски режисьор Винтерберг, а малък фрагмент от първия моноспектакъл на актьора и режисьор на свободна практика Благой Бойчев, чиято премиера се състоя в края на миналата седмица – на 22 и 23 май в Националния студентски дом в столицата. Той е част от специалната програма за 10-годишнината на независимия театър „Реплика”, към който Благой принадлежи и ви кани на една експедиция, която група студенти по философия предприемат след успешната си януарска сесия, решавайки да обиколят всички кръчми в София, като се подложат на денонощно пиене с идеята да разберат висшия смисъл... или да попаднат в сърцето на нищото.
Текстът е на Бойчо Бойчев – български автор, който за първи път се поставя на сцена, настоящ учител по философия и баща на актьора. Автор на сценографията и на плаката е Мирела Василева, а музиката е на Добромир Кисьов.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ с Благой Бойчев.
Той е роден през 1986 г. в Шумен. Завършва "Актьорско майсторство за драматичен театър" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2009 г. в класа на проф. Пламен Марков. Магистър е по философия в Софийския университет (2016) и специализант по театрална режисура в НАТФИЗ (2016).
От 2009 до 2011 г. участва в трупата на Модерен Театър с ръководител Ивайло Христов. През 2011 г., заедно с Милко Йовчев, Ованес Торосян, Ивайло Драгиев и Стефан Алексиев, става един от създателите на Театър “Реплика“.
Има зад гърба си осъществени повече от 20 театрални проекта – и като актьор, и като режисьор, част от които с номинации и театрални награди.
Не един, а цели три храма вече съгради и продължава да доизгражда неуморната Зоя Войнова от петричкото село Кърналово, която слушателите на Р адио Б лагоевград познават като един от най-дългогодишните търговци на З еленчукова борса край петричкото село Кърналово. Тя е духовно богат човек, с поетична дарба и житейска мисия да..
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..