Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Какво прави Европейският парламент, за да защити пчелите


В последните години много пчелари в Европа сигнализират за намаляване на пчелните колонии. Въпросът привлича общественото внимание, тъй като пчелите и другите насекоми опрашители имат ключов принос за поддържането на екосистемите и биоразнообразието. Проблемът си припомняме и по повод Световния ден на пчеларите, който отбелязахме преди броени дни - 20 май.

Липсата на опрашители поставя под заплаха много растителни видове, а също и организмите, които са свързани пряко или непряко с тези растения. Много селскостопански култури също са подложени на риск. На това мнение и потомственият пчелар от Благоевград Стойко Мудев.

Европа цели да подобри информираността за намаляването на популациите и да подпомогне борбата с причините за проблема.

Евродепутатите призовават ЕС и държавите членки да инвестират повече в защита на здравето на пчелите, борба с подправянето на меда и подкрепа за пчеларите.

За периода 2020-2022 г. ще бъдат изразходвани 240 милиона евро за национални програми в областта на пчеларството в ЕС - увеличение с 11 % в сравнение с отпуснатото финансиране за 2017-2019 г. Половината от тези средства ще бъдат предоставени от бюджета на ЕС, а другата половина - от страните от ЕС. Финансирането от ЕС за тези програми се основава на броя на пчелните кошери във всяка държава от ЕС, за които Европейската комисия е уведомена.

Около 78% от видовете диви цветя и 84% от селскостопанските култури зависят изцяло или частично от насекомите за производството на семена. Опрашването от насекоми и други животни разширява разнообразието и качеството на плодовете, зеленчуците и други култури.

Ралица Петкова заедно със семейството си се грижи за над 100 пчелни семейства, разположени в поречието на река Струма, в подножието на Пирин, Рила, Беласица, Огражден и Малешевската планина. Ралица е убедена, че  пчелните семейства променят флората и фауната, обогатяват и увеличават продукцията на плодове и зеленчуци, които са жизненоважни за нашата трапеза.

Събирайки нектар, пчелите разпространяват прашец, като по този начин участват в процеса на формиране на плодове и влияят на производителността. Без опрашване добивът би бил изключително нисък - от 5 до 20% от това, което обикновено се добива.

Пчелите са сред най-известните опрашители и варират над 2000 вида, съществуват 900 вида сирфидни мухи, над 500 вида пеперуди, 8 000 вида молци и много други насекоми. 4 от 5 вида култури - важни източници на хранителни вещества за човека, са изцяло зависими от опрашването – тази безценна услуга, която природата ни предоставя безплатно.

По оценки между 5% и 8% от световното производство на култури е пряко свързано с опрашването от животни. В ЕС селскостопанската продукция, свързана с опрашването от насекоми, се оценява на 15 млрд. евро годишно.

Опрашителите също така допринасят за създаването на лекарства, биогорива, платове и строителни материали.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Протестна подписка срещу честото спиране на тока в Подгорието

Протестна подписка срещу честото спиране на електрозахранването в осемте села на Подгорието събират жителите на населените места. Тя е инициирана от кмета на Самуилово - Кирил Стоянов. Той твърди, че вече 18 години сигнализира за проблема, но няма никаква реакция от компетентните институции. По думите на Кирил Стоянов отговорност на "Държавно..

публикувано на 29.05.25 в 15:38
Владимир Иванов

Владимир Иванов: Не се очаква траен ръст на цените преди въвеждането на еврото

Пазарът в момента у нас е стабилен, уравновесен, с много добра конкурентна среда. По отношение цените на цялата гама храни, кривата се движи буквално върху кривата от 2023 г., но 2025 г. се оказва по-скъпа от миналата 2024 г. Главен виновник затова са цените на пресните плодове и зеленчуци, най-силно изразена е разликата при плодовете. „В..

публикувано на 29.05.25 в 14:37

Изложбата „Биволи и дантели“ провокира въображението с контрастите на силата и нежността

Една различна изложба, събираща БИВОЛИТЕ на Евгени Серафимов и ДАНТЕЛИТЕ на Бистра Писанчева. Изложба, в която боята и конецът рисуват биволи. Изложба, в която нито живописта, нито дантелата са в традиционната си форма. Изложба, която разказва стари истории по един съвсем нов и неочакван начин. Всичко това ще видят посетителите на Националния..

публикувано на 29.05.25 в 12:56
Гл.ас.д-р Десислава Йорданова

Интересът към изучаване на гръцки език в ЮЗУ е постоянен

Интересът към изучаване на гръцки език в ЮЗУ „Неофит Рилски“ е постоянен. В нашия регион  развиват дейност гръцки фирми, които имат нужда от добре подготвени кадри, владеещи гръцки език. В съответните сайтове, предлагащи работни позиции, постоянно присъстват обяви, в които се търсят специалисти с гръцки език. Затова вярваме, че студентите, успешно..

публикувано на 29.05.25 в 11:26
Христина Спасова

Приветствам идеята за възраждане на фонд „Култура“ в Благоевград

Приветствам идеята за възраждане на фонд „Култура“ в Община Благоевград. Нормално е хубавите неща, които са се случвали назад във времето, сега да се продължат. Когато един проект е добър и работещ, не виждам нищо лошо да се подкрепи и надгради. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Христина Спасова, бивш заместник-кмет по културните дейности в..

публикувано на 29.05.25 в 10:50

Timas и DJ Fabrizio Parisi представиха новия си сингъл "The Ghosts Behind" в ефира на Радио Благоевград

Младият поп изпълнител Тихомир Митов- Timas  и известният диджей и продуцент  Fabrizio Parisi представиха съвместния си проект „ The   Ghosts   Behind“  в  ефира на Радио Благоевград .  Сингълът е вдъхновен от документалния филм на Адела Пеева „Чия е тази песен“. Кои са „Призраците зад нас“, както се превежда името на сингъла, чуйте в..

публикувано на 28.05.25 в 16:27

Училищата в Благоевград имат отлична материална база

Иван Христов и Георги Христов са създатели на проекта „Благо ни е!“, който има за цел да популяризира Благоевград. Двамата създават съдържание в социалните мрежи, с което да привлекат вниманието на младите към града и да покажат колко красив е той във всеки аспект. При участието си в предаването „С усмивка в събота“ по Радио Благоевград,  Иван и..

публикувано на 28.05.25 в 14:12