Харта за контрол на артериалното налягане ще обедини лекарската общност в България. Здравната кауза цели да мотивира лекари, медицински специалисти, пациенти и професионални организации да извършват целенасочени действия за контрол на високото кръвно налягане на българите. Инициативата се организира от експертен съвет от доказани лекари в областта на хипертонията, членове на Българската лига по хипертония. Председател на експертния съвет и на професионалната организация е проф. д-р Арман Постаджиян.
За да се постигне целта за контрол на артериалното налягане на българите, Българската лига по хипертония разработи документа – Харта. Тя е официално споразумение, което освен да обединява, предлага разумни предписания за навременна и по-ранна диагностика и лечение. От друга страна създава професионална и лична ангажираност за промяна на лошата статистика за смъртност сред диагностицираните пациенти, апелира за отговорност чрез разпространяване на информация и припомняне на основните принципи на здравословния начин на живот от лекарите по време на визита.
„Основната мисия на лигата по хипертония е поставяне на по-ясен и силен фокус върху заболяването артериална хипертония, за което сме убедени, че се неглижира в болшинството от случаите. А реално погледнато е обичайно старт на множество проблеми, които засягат нашето здраве“ – каза в здравния час на Радио Благоевград-БНР проф. Постаджиян. По думите му разпространението на заболяването в България е много високо – около 40% при населението над 18-годишна възраст. С покачването на възрастта този процент расте, от друга страна независимо от съществения напредък - не повече от 50% от хипертониците в България са контролирани. Това се вижда в скрининговите програми, които се организират през последните години. „Това, което буди желание за действие е, че сме стационирани по този показател – приблизително 50% в рамките на последните 4-5 години. Смятаме, че трябва да вървим с доста по-усилени крачки, за да намалим това, което виждаме в статистиките, че сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смъртността в нашата страна“.
Доколко пандемията наруши връзката лекар-пациент и какви целенасочени действия ще се предприемат за контрол на високото кръвно налягане сред българите?
„Независимо, че по някакъв начин останахме малко встрани от обичайните световни тенденции, интересен е начина по който се отразява стреса и обстановката с covid-19 върху артериалното налягане – много индивидуално е. Глобално погледнато се отчита сравнително малко отстъпление - не е толкова, колкото се очакваше. Факт е обаче, че комуникацията лекар-пациент в болшинството от случаите се наруши и усилията трябва да бъдат насочени в това направление. Това е и логиката на тази харта, която идва именно сега, защото смятаме, че ще бъде една добра стъпка за възстановяване на нещо, в което сме имали традиции. Установихме и в контактите с нашите колеги, че те имат нужда от подкрепа. От друга страна пациентите също имат необходимост от подкрепа от гледна точка на качествена информация, данни, които да бъдат адаптирани разбираемо за тях и контролът да бъде подобрен. Ще се стремим в тази глобална инициатива, която нарекохме харта за подобрен контрол на артериалното налягане да се насочи както към нашите колеги, така и към пациентите с различни инициативи, чиято цел ще бъде възстановяване и подобряване на този контрол на повишеното артериално налягане в страната ни.
Според проф. Постаджиян най-ефективната терапия е тази, която се приема, но за да бъде приемана – хората трябва да бъдат убеждавани. Втората ефективна посока е, когато се прави скрининг и се обръща внимание на всички съпътстващи рискови фактори, които са налице. Това е от изключително важно значение за да бъде намален глобалния риск.
Хартата ще бъде подкрепена от поредица инициативи, информационни и обучителни кампании за придържане към добрите и доказани терапии за лечение на хипертония – както при лекуваните пациенти, така и при пациенти с недоказана хипертония.
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..