Инфекциите на отделителната система са едни от най-разпространените инфекциозни заболявания и засягат голям брой хора. Различни микроорганизми могат да причинят възпалителни заболявания на уринарния тракт.
„Урологичните инфекции основно се разделят на горни и долни пикочни пътища. Долните – пикочен мехур и простата при мъжете, и горните – пикочопроводите и бъбреците при жените. Рисковите групи основно са млади жени във фертилна възраст за цистити – т.е. възпаление на долни пикочни пътища и при мъжете над 50 години, които имат увеличена простатна жлеза. Бременните жени също са интересна група с леко повишен риск за уринарни инфекции“ – каза д-р Живко Сиромахов, уролог в МБАЛ „Вита“- София. По думите му специфични симптоми са честото уриниране, парене и усещане, че остава урина в пикочния мехур, както и позиви за често уриниране. При жените е възможно да има често и кръв в урината.
Възможно ли е да се стигне до усложнения, ако урологичните инфекции не се лекуват? „По често циститът, който се появява при жените. Може да се излекува с повишен прием на течности и препарати на растителна основа. Не е необходимо винаги да се предприема лечение с антибиотик. Възможно е обаче, ако не е лекуван да се стигне до възпаление на бъбреците, което е по-драматично. При тях понякога се налага и хоспитализация в лечебно заведение. Налице е висока температура, болка и като цяло е налице по-драматично състояние“.
Лечение на урологичните инфекции.
В препоръките на Европейската асоциация по урология уроинфекциите основно се разглеждат като два типа – усложнени и неусложнени. „Неусложнените са при хора, които са здрави и нямат съпътстващи заболявания, нямат вродени аномалии и оперативни интервенции на пикочо половата система. Много често при жени неусложнения цистит може да се лекува с висок прием на течност, т.е. урината по естествен път да отмива бактериите, които се задържат в пикочния мехур, със или без комбинация от препарат на растителна основа. Основно се използват препарати с червена боровинка. Много рядко може да се наложи прием на антибиотик в кратък курс“.
Д-р Сиромахов препоръча мъже над 50 години да посещават уролог веднъж в годината и да изследват простатно-специфичния антиген, ректално туширане и ехографски да се изследва за наличието на остатъчна урина. Мъжете, при които има наследствена обремененост с карцином на простатната жлеза – тези изследванията трябва да започнат около 45-годишна възраст. При хората с хронични бъбречни заболявания или с поставена диагноза камъни в бъбреците, препоръчително е веднъж годишно ехографски преглед на бъбреците и да се прави изследване на обикновена урина.
Урологът препоръча още по-висок прием на течности през лятото – около 2.5 литра на ден. Високите температури водят до дехидратиране на организма, а най-лесния начин да се компенсира този процес, е прием на много течности.
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..
По думите на лидера Ивелин Михайлов резултатите от вота на 27 октомври са манипулирани. От партията твърдят още, че разполагат с доказателства за 40 валидни гласа и че в момента се променят протоколи: "Искаме нови избори. Не знаем доколко е възможно това, но трябва да има масирано присъствие на външни наблюдатели, като ние започваме да събираме..
Политическата криза в България, отразена в ниската избирателна активност и недоверието към институциите, е директно следствие от годините на морално компрометирано управление и корупция, смята политикът и лидер на ПП МИР Симеон Славчев. В политическото предаване “Събития и личности”, той обърна внимание на ситуацията, в която страната ни се намира,..
В политическото предаване “Събития и личности”, народният представител от „Възраждане“ Цвета Рангелова сподели основни акценти от бъдещата парламентарна работа на партията. Тя потвърди, че енергетиката остава ключов приоритет за „Възраждане“, като партията се бори за запазване на въглищните централи и националната енергийна независимост. Според..
С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..