Инфекциите на отделителната система са едни от най-разпространените инфекциозни заболявания и засягат голям брой хора. Различни микроорганизми могат да причинят възпалителни заболявания на уринарния тракт.
„Урологичните инфекции основно се разделят на горни и долни пикочни пътища. Долните – пикочен мехур и простата при мъжете, и горните – пикочопроводите и бъбреците при жените. Рисковите групи основно са млади жени във фертилна възраст за цистити – т.е. възпаление на долни пикочни пътища и при мъжете над 50 години, които имат увеличена простатна жлеза. Бременните жени също са интересна група с леко повишен риск за уринарни инфекции“ – каза д-р Живко Сиромахов, уролог в МБАЛ „Вита“- София. По думите му специфични симптоми са честото уриниране, парене и усещане, че остава урина в пикочния мехур, както и позиви за често уриниране. При жените е възможно да има често и кръв в урината.
Възможно ли е да се стигне до усложнения, ако урологичните инфекции не се лекуват? „По често циститът, който се появява при жените. Може да се излекува с повишен прием на течности и препарати на растителна основа. Не е необходимо винаги да се предприема лечение с антибиотик. Възможно е обаче, ако не е лекуван да се стигне до възпаление на бъбреците, което е по-драматично. При тях понякога се налага и хоспитализация в лечебно заведение. Налице е висока температура, болка и като цяло е налице по-драматично състояние“.
Лечение на урологичните инфекции.
В препоръките на Европейската асоциация по урология уроинфекциите основно се разглеждат като два типа – усложнени и неусложнени. „Неусложнените са при хора, които са здрави и нямат съпътстващи заболявания, нямат вродени аномалии и оперативни интервенции на пикочо половата система. Много често при жени неусложнения цистит може да се лекува с висок прием на течност, т.е. урината по естествен път да отмива бактериите, които се задържат в пикочния мехур, със или без комбинация от препарат на растителна основа. Основно се използват препарати с червена боровинка. Много рядко може да се наложи прием на антибиотик в кратък курс“.
Д-р Сиромахов препоръча мъже над 50 години да посещават уролог веднъж в годината и да изследват простатно-специфичния антиген, ректално туширане и ехографски да се изследва за наличието на остатъчна урина. Мъжете, при които има наследствена обремененост с карцином на простатната жлеза – тези изследванията трябва да започнат около 45-годишна възраст. При хората с хронични бъбречни заболявания или с поставена диагноза камъни в бъбреците, препоръчително е веднъж годишно ехографски преглед на бъбреците и да се прави изследване на обикновена урина.
Урологът препоръча още по-висок прием на течности през лятото – около 2.5 литра на ден. Високите температури водят до дехидратиране на организма, а най-лесния начин да се компенсира този процес, е прием на много течности.
Във втория ден на събитието „Бойкот на магазините“ се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..